Co je lupénka a kde se na těle vyskytuje?
Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění, při kterém se na kůži tvoří červená, bíle zašupená ložiska, nejčastěji na loktech, kolenou a ve vlasech. U jiné formy lupénky dochází k výsevu růžových flíčků na trupu a končetinách, často po prodělané infekci, typicky po angíně.

Na základě čeho vzniká?
Lupénka se vyskytuje u jedinců s genetickou dispozicí k této chorobě, ale záleží i na dalších faktorech, zda-li nemoc propukne či nikoli. Zhruba ve 30 procentech se nemoc vyskytuje v rodině. Lupénka může být vyprovokována infekcí, stresem, poraněním, léky, některými chorobami, ale i například kouřením, nadváhou či pitím alkoholu.

Můžeme sami poznat, že se jedná právě o lupénku?
Kromě výše zmiňovaných forem lupénky existuje i další typ, při kterém se na dlaních a chodidlech tvoří bolestivé hnisavé puchýře a zarudnutí. Výjimkou není ani lupénka způsobující zažloutnutí a ztluštění nehtů na rukou či nohou napodobující např. plíseň nehtů.

Jak probíhá léčba a je možné se úplně vyléčit?
U mírnějších forem si vystačíme s přípravky s obsahem kortikoidů, vitamínem D, případně dehtem, často se osvědčí i masti s konopím, s výtažky z Mrtvého moře či speciální bylinné masti. Vhodný je i delší pobyt u moře (ideálně tři až čtyři týdny), nejlépe u Mrtvého, případně jižního moře. U středně závažné lupénky bývá indikována světloléčba UVB zářením, často v kombinaci se speciálními koupelemi. V těžších případech připadají v úvahu léky na bázi vitamínu A či léky tlumící imunitu, v nejtěžších případech pak tzv. biologická léčba dostupná ve speciálních centrech.

Říká se, že je-li vnitřní prostředí v nepořádku, ukáže se to na kůži. Co tedy navíc mohou lidé s touto nemocí udělat, aby se kůže lépe hojila?
Pacientům s lupénkou doporučujeme přestat kouřit, omezit alkohol, při nadváze zhubnout a kůži zbytečně netraumatizovat. Dále sledujeme, zda-li pacient neužívá léky, které mohou lupénku zhoršovat nebo znovu vyprovokovat (např. některé léky na krevní tlak, léčbu plísní, apod.).

V poslední době se často hovoří o rybičkách GARRA RUFA, které okusují odumřelou kůži. Máte u svých pacientů s tímto postupem nějaké zkušenosti?
Léčba rybičkami patří mezi alternativní postupy, zkušenost u svých pacientů zatím nemám. Doporučila bych jej vyzkoušet u klasické formy lupénky v případě, že standardní léčba nezabírá. Popisuje se, že rybičky kromě odstraňování odumřelé kůže vylučují i hojivý sekret.

Přijmout a smířit se s touto chorobou je zajisté velmi psychicky náročné. Můžete proto čtenářům, kteří se s lupénkou trápí, něco vzkázat?
Lupénka často negativně ovlivňuje psychiku a naopak. Vyrovnat se s ní bývá obtížné, pomoci může např. kontakt s jinými lidmi s lupénkou, např. přes sdružení psoriatiků a ekzematiků (SPAE). V případě větších psychických obtíží bych doporučila zvážit návštěvu psychologa.

Dagmar Čerňanská