Zatímco 60 procent Čechů se domnívá, že hlavní příčinou invalidity je vážný úraz nebo autonehoda, ve skutečnosti jde především o následky závažných onemocnění. „Když se podíváme na rok 2017, tak z celkově vyplácených 424 tisíc invalidních důchodů byl jen v 19 tisících případů příčinou invalidity úraz. Drtivá většina tedy vzniká následkem nemoci“, říká Filip Král, člen představenstva pojišťovny Kooperativa zodpovědný za produktovou nabídku.

Infografika - InvaliditaKooperativa, která je generálním partnerem Centra Paraple, si u agentury Ipsos nechala zpracovat průzkum mezi tisícovkou Čechů. Zjišťovala v něm, zda jsou Češi připraveni na moment, kdy by se nečekaně stali nemohoucími, a zda tuší, jak vysoké jsou případné náklady spojené se životem s hendikepem.

Z průzkumu vyplynulo, že záložní plán pro případ invalidity nemá 42 % Čechů. A čtvrtina lidí o zřízení pojištění na její pokrytí vůbec neuvažuje. „Když nás postihne vážná nemoc, rázem se ale dlouhodobě ocitneme bez obvyklého příjmu. Na tuto situaci není připravena téměř polovina Čechů,“ poznamenává Filip Král.

Propad o tisíce měsíčně

Průzkum ukázal, že když už Češi o invaliditě přemýšlejí, dvě třetiny z nich netuší, o kolik by se jim snížil měsíční příjem. Ten nyní vychází zhruba na 23 tisíc korun, výše nemocenské je ale jen zhruba 14 tisíc korun. Jedná se tedy o propad ve výši 9 tisíc korun měsíčně.

„První měsíc to většinou nějak zvládneme, ale jsme-li doma tři měsíce, začíná už jít do tuhého. A když se nemoc komplikuje a staneme se invalidním, příjem klesne trvale,“ poznamenává Král.

Hedvika Černá