Kineziotaping (kineze – pohyb) vychází z myšlenky, že k udržení zdraví a jeho znovunastolení jsou důležité pohyb a svalová aktivita. Svaly nejsou důležité pouze pro pohyb těla, ale také pro krevní a lymfatický oběh, či udržení tělesné teploty. Pokud svaly nefungují správně, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění. Přitom příčin může být mnoho, například přetížení, zhmoždění, nebo oslabení.

A jak lze tyto poznatky využít a aplikovat doma bez návštěvy lékaře či fyzioterapeuta? Kineziotaping využívá elastických pásků, které se lepí na kůži. Tyto pásky lehce nadzvedávají kůži, čímž vytváří prostor pro cirkulaci krve a lymfy a zároveň ulevují receptorům bolesti. Proudění krve a lymfy zajišťuje odvádění škodlivých látek a naopak zásobování místa kyslíkem a živinami, čímž dochází k urychlení hojení.

Na našem trhu existuje několik eshopů, které tyto pásky prodávají, a to buď v roli, které jsou určeny profesionálům, nebo nasekané ve velikostech pro tu kterou část těla, což ocení každý, kdo s kineziotapingem začíná nebo nemá speciální nůžky na stříhání jednotlivých tejpů z velké role. Osm druhů nasekaných tejpů pro různé části těla nabízí například Emtape. „Emtape je elastická bavlněná tejpovací páska, připravená pro okamžité a jednoduché použití. Během několika chvil účinně odstraní nebo zmírní různé obtíže od bolesti kotníku po menstruační bolest a dostane pohybový aparát do pohody. A co je nejdůležitější – tělu pomůže od bolesti přirozenou cestou, tedy bez použití chemikálií, pilulek či jiných pro tělo cizích látek," popisuje výhody kineziotapingu Romana Schubertová z eshopu emtape.cz.

A jak to funguje?

Pro dosažení maximálního efektu je důležité, aby byl tejp správně nalepen. Lepí se ve chvíli, kdy se objeví první obtíže, ať už se jedná vracející se chronickou bolest kolene či hlavy nebo náhlý úraz kotníku. Ve většině případů si tejp zvládnete nalepit sami, ale například u zad potřebujete pomoc druhé osoby. Důležité je lepit ho na suchou umytou kůži. Na té můžete tejp nechat většinou 7 dní, pokud obtíže do té doby nezmizí, nalepíte tejp nový. Odstranění tejpu se doporučuje ve sprše, kdy kůži namočíte a tejp jednoduše odrolujete. Univerzální postup, jak přesně tejp aplikovat neexistuje, vždy musíte postupovat podle návodu, například Emtape na kotník při aplikaci napnete až na 75% jeho délky, Emtape proti chrápání a rýmě, který se lepí na nos jen na 50% jeho délky.

O tom, že kineziotaping pomáhá, svědčí i jeho velká obliba mezi vrcholovými sportovci. Každý si asi vybaví barevně olepená těla sportovců v průběhu vrcholných sportovních událostí. Tejpy nejen, že uleví od bolesti, zvětší také rozsah pohybu, zmenší otoky a podpoří funkci kloubů. Zároveň nepůsobí pouze na svaly, nýbrž i na vnitřní orgány. Proto lze tímto způsobem řešit i menstruační bolesti.

Kvalitní tejpy jsou dokonale prodyšné, pružné, voděodolné a hypoalergenní. A vybírat si je můžete i podle nálady, většinu z nich totiž seženete v několika barevných variantách, od nenápadné tělové až po výraznou růžovou. V balení také najdete podrobný návod, jak tejpy nalepit, některé eshopy nabízejí i instruktážní videa.