Jinan dvoulaločný zmírňuje bolest tím, že roztahuje cévy a dokonale prokrví každý kousíček těla. Okysličením mozku dochází k úlevě. Obvykle se rostlinka užívá formou tinktury, ale připravit si můžeme čaj ze sušených listů. Stačí jedna polévková lžíce, kterou zalijeme horkou vodou a necháme louhovat asi deset minut a scedíme. Pijeme vlažné nejlépe třikrát denně po dobu dvou týdnů.

Ilustrační foto.
Nebezpečné léky. Stát zveřejnil seznam podezřelých apatyk

Rakytník řešetlákový je zázrak přírody, hodí se na řadu neduhů těla. V případě, že se ráno probudíme s bolestí hlavy, je čas na rakytníkovou šťávu, která dodá tělu nejen dostatek vitamínu C a minerálů, ale detoxikuje tělo. Obdobně může pomoci citronová šťáva s vodou.

Kopretina řimbaba je vyhlášená na bolesti hlavy a dokonce i na migrény. Pěstovat si ji můžeme doma v květináči nebo na zahradě. Můžeme vyzkoušet přímo kousek čerstvého lístku rozžvýkat a zapít. List je extrémně hořký, proto opatrně. Bezpečnější je podávání formou tinktury i vzhledem k přesnému dávkování. Kopretina řimbaba se podobá svými květy heřmánku, potlačuje uvolňování náladových hormonů v mozku.

Lípa srdčitá se doporučuje zejména na zklidnění, má uvolňující účinky. Prohlubuje spánek, a šálek lipového čaje před spaním dokáže, že se probudíme odpočatí a svěží.

Kolenní kloub. Ilustrační snímek
Češi vyvinuli unikátní endoprotézu. Sama zavolá lékaři, když je problém

Tolice vojtěška má přirozený obsah esenciálních vitamínů a minerálů, včetně A, D, E, K, a také celé rodiny vitamínů B, kyseliny listové, vápníku, železa hořčíku a dalších. Při pravidelné konzumaci působí jako alternativa léků proti bolesti hlavy a migrénám.

Tužebník jilmový používaly už naše babičky. Trochu voní po hořkých mandlích. Stejně jako vrba bílá obsahuje složku salicin, která působí proti bolesti a zvýšené teplotě. A čaj z tužebníku nebo kůry vrby bílé je mnohem šetrnější k tělu, než když použijeme osvědčený aspirin.

Úlevu poskytnou i obklady z výluhů bylin. Vyzkoušet můžeme nadrobno nasekanou cibuli, zabalenou do obinadla, které přiložíme na zátylek. Místo cibule můžeme případně použít nastrouhaný zázvor. Na čelo si zase můžeme přiložit obklad z vinného octa, který trochu zchladíme na mrazáku. Nebo můžeme vyzkoušet rozmarýnovou koupel, která nám prokrví tělo, a tím zmírní nebo úplně odstraní bolest hlavy.

Ilustrační foto.
Novou ledvinu dostává víc lidí. Pojišťovnám se to vyplácí

Co ještě pomáhá

– Zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin – snížíte tak tlak v cévách. Jezte lněné semínko nebo třeba olivy.

– Zklidňující čaje – třeba z heřmánku nebo meduňky. Výborný je čaj z bylinné směsi máty, meduňky, drcených fenyklových semínek, chmelu, levandule a kozlíku.

– Dostatek spánku a tekutin

Ilustrační foto
Test na rakovinu do schránek. Češi dostanou zkumavky na stolici