Kteří pacienti budou hospitalizováni na vašem oddělení, co bude rozhodovat o přijetí?
Na oddělení akutní lůžkové rehabilitace jsou léčeni pacienti, kteří vyžadují rehabilitační péči intenzivní, jsou jí schopni jak fyzicky tak psychicky, ale nejsou schopni na ni dojíždět z domova do ambulantního provozu. Zejména se jedná o pacienty po operacích pohybového aparátu a po cévních mozkových příhodách.

V čem je výhoda lůžkového rehabilitačního oddělení a jaké to bude mít přínosy pro pacienty?
Pacienti na lůžkovém rehabilitačním oddělení cvičí vícekrát denně, rehabilitační léčba je individuální dle rozpisu stavu pacienta lékařem, denně jsou vizity a kontroly lékařem, denně pacient cvičí pod dohledem fyzioterapeuta individuálně, intenzivně, také má ergoterapii – léčbu prací. Rehabilitační léčba je intenzivní a zaměřena dle stavu pacienta a jeho obtíží.

Pokud mám problémy se zády a obvodní lékař to řeší pouze občasnou injekcí, mohu se sama obrátit na rehabilitačního lékaře?
Ano, určitě. Je možné se objednat k rehabilitačnímu lékaři, areál II ON Příbram, tel. 318 654 399 a domluvit si termín vyšetření u lékaře. U lékaře pak bude určen váš individuální rehabilitační program dle vašeho zdravotního stavu.

Jak se mohu zbavit bolestí krční páteře u sedavého zaměstnání?
Nejlépe je pravidelné cvičení dle instruktáže našich fyzioterapeutů, správná ergonomie sedu a průběžně protahování svalstva šíje.

Jsou u vás všechny procedury hrazeny pojišťovnou?
Většina procedur v našem rehabilitačním centru je hrazena ze zdravotního pojištění. Za nadstandardní služby si pacienti připlácejí, ceníky jsou na webových stránkách nemocnice. Jsou to tyto procedury: laser, uhličité koupele, plynové injekce, kinesiotaping, akupunktura a elektroakupunktura. Počty procedur hrazené ZP jsou omezené, pokud je třeba větší počet procedur, musí si je pacient někdy připlatit.

Budete přijímat na nové lůžkové oddělení i nový zdravotnický personál? Pokud ano, jaký a je možné i na poloviční úvazek?
Zatím nový střední zdravotnický personál nebudeme přijímat, přijmeme rehabilitačního lékaře i na kratší úvazek. Pokud se situace změní bude vše vyvěšeno i na webových stránkách nemocnice.

Co mohu dělat s chronickými otoky svalů krční páteře a ramen. Je možné tomuto ještě nějak pomoci?
Ano, je možné po vyšetření rehabilitačním lékařem zjistit příčinu obtíží a odstranit ji. Pokud se nedá příčina odstranit, je možné odstranit otoky manuální lymfodrenáží, technikami měkkých tkání, jemnými mobilizacemi a relaxací svalstva, uvolnit klouby na rukou, vhodná je také elektroterapie proti otoku např. ultrazvuk, dále injekce- aplikace suché jehly, obstřiky vitaminy, akupunktura.

Jaký máte názor na maséry, kteří běžně působí ve městech a mají jen dvouměsíční kurz? Mohou ublížit?
Mohou, někteří jsou šikovní, mají talent a opravdu umí dobře masírovat, ale vždy je třeba delšího vzdělání a také praxe. Jeden dvouměsíční kurz nestačí na získání znalostí, na které fyzioterapeut studuje několik let a má praxi, pracuje v týmu, může se kdykoliv poradit, zkonzultovat případy, eventuálně odeslat k lékaři na vyšetření.

Kdysi jsem byla u vaší rehabilitační sestry, která mi odblokovala hrudní páteř. Velice mi to pomohlo, ale potřebovala bych znovu. Je to možné?
Ano, určitě. Je vhodné předtím navštívit rehabilitačního lékaře, aby náhodou před odblokováním jste neměla osteoporózu nebo zlomeniny hrudní páteře. Samozřejmě potom je možné opakování mobilizací – odblokování, je možné také uvolnit měkké tkáně, vazivo, kůži podkoží, aby se klouby lehce uvolnily (tah svalů to může omezovat). Potom jsou vhodná cvičení, aby se blokády nevracely.