Ženy jsou známé tím, že svůj zevnějšek řeší více než většina mužů. Proto je pro ně po náročné operaci či léčbě, která po sobě mnohdy zanechá nespočet vedlejších účinků, mnohem těžší se vyrovnat s novým vzhledem a často dochází k pocitům ztráty ženskosti.
Sex po porodu může být příjemnější, ale i značně bolestivý:
Není totiž snadné smířit se s jizvou přes celé břicho, ztrátou prsů, poloviční hloubkou pochvy či předčasnou menopauzou nebo nemožností mít vlastní potomky. Toto vše se může velice brzy projevit i v sexuální rovině a ženy často ztrácí o sex zájem. Protože jak bylo už několikrát prokázáno, chuť na sex roste u žen s psychickou pohodou, a naopak klesá při jejím nedostatku.
Sdílení s partnerem je nutnost
Ovšem zavírat před tímto problémem oči i podle sexuoložky MUDr. Petry Vrzáčkové, Ph.D., FECSM z pražské kliniky, která se specializuje na poradenství onkologickým pacientkám, nic neřeší.
Sledujte s námi nový webseriál Deníku:
S Pavlou Matějů otevřeně o sexuálních tabu, touhách a problémech
„Vždy ženě doporučuji, aby si otevřeně promluvila se svým partnerem a zjistila, co si o ní teď myslí. Jestli je pro něj stále atraktivní nebo jak moc je to vše těžké také pro něj. Ženy v tomto období potřebují čas a oporu. Je dobré, když je muž schopen ženu vyslechnout, ale zároveň je vhodné, aby si žena vyhledala i jiné možnosti podpory,“ vysvětluje sexuoložka a dodává, že je vhodné koupit si například odbornou knížku, domluvit si schůzku se sexuologem, terapeutem či fyzioterapeutem a problém s ním aktivně řešit.
Nejste v tom sama
Důležité je i podle Denisy Laubrové, která prodělala zhoubné nádorové onemocnění děložního hrdla, řešit všechny své obavy postupně a nenechat se jimi zahnat do kouta. Vždyť podle mezinárodní studie publikované letos v lednu v odborném časopise International Journal of Reproductive Medicine zažívá různé problémy se sexuální dysfunkcí až 66 procent žen s onkologickým onemocněním.
„I ty nejtěžší rány na těle se hojí snáze, pokud se postaráme o duši a věnujeme pozornost psychickému zdraví. Je velkým zdrojem motivace, když vidíte, že někdo prošel podobně náročným obdobím a překonal jej,“ vysvětluje Denisa Laubrová, která nyní působí jako ředitelka neziskové pacientské organizace VERONICA, která se zaměřuje na podporu žen s gynekologickým nádorovým onemocněním.
Svůj problém sdílejte
Onkologické onemocnění bývá spojováno se strachem o vlastní život, a i probíhající léčba se často nese v duchu ohromné nejistoty. Chuť na sex přitom u žen naopak vzrůstá s pocitem bezpečí, jistoty a víry v sebe. Zkrátka s tím, co aktuálně ženy nepociťují.
„Ženy se často obávají bolesti, stejně jako například před prvním sexem po porodu. Proto doporučuji nespěchat a do sexu se nenutit. Můžete si udělat s partnerem jen hezkou chvilku a do sexu jít až tehdy, kdy ho budete opravdu oba chtít,“ vysvětluje lékařka Petra Vrzáčková, která navíc upozorňuje, že i mužům začne postupem času mnohem víc chybět dotek a mazlení než sex jako takový.
„Ženy se však často od sexu distancují úplně, jelikož se bojí, že jakmile se muže jen dotknou, on si to hned vyloží jako signál k souloži. Právě proto je potřeba komunikovat a vzájemně se dohodnout na tom, že budou po určitou dobu partnerský intimní život představovat právě projevy něhy,“ dodává lékařka.
Na pochvě je nutné pracovat
Onen strach z bolestivé soulože pramení často z toho, že ženy současně pociťují i vaginální bolest při sexu kvůli pooperačním komplikacím. Pochvu je dle lékařky proto nutné vyživovat hormonálně a dilatovat ji (citlivě a nenásilně roztahovat), aby jí mohla být postupně navracena pružnost.
„Žena může užívat hormony, ale měla by s pochvou i pravidelně pracovat, protože pokud není pochva používána, má tendenci se zúžit a zkrátit,“ vysvětluje lékařka Vrzáčková.
Jak a čím vhodně dilatovat
K dilataci je dobré se uchýlit ve chvíli, kdy je žena zrelaxovaná například večer u televize nebo po teplé koupeli. Lékařka doporučuje přistupovat k ní s klidem a chutí, nikoliv se strachem a nechutí. Něžně roztahovat je možné pochvu vlastními prsty nebo vhodnými erotickými pomůckami.
„Postupujte jen tak, abyste cítila maximálně tlak, ale nikdy ne bolest. Dilataci je nutné provádět pravidelně, a to alespoň dvakrát týdně po dobu minimálně 20 minut,“ radí sexuoložka.
Nejvhodnějšími dilatátory pro začínající ženy jsou sady, ve kterých naleznete například pět dilatátorů různé velikosti od délky kolem 7 cm po rozměry blížící se velikosti penisu.
„Ideálním materiálem je lékařský silikon, který je hebký na dotek a velmi rychle se zahřeje na příjemnou tělesnou teplotu. Navíc je zcela voděodolný a dobře se udržuje hygienicky čistý,“ doplňuje své tipy Michaela Hrubá z e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.
Lubrikace pomáhá suché sliznici
Po onkologické léčbě mívají ženy problém i s tím, že poševní sliznice reaguje trochu jinak, než byly zvyklé – vlhne pomaleji, nebo někdy dokonce vůbec. Ke klasické léčbě je proto vhodné na všechny sexuální aktivity, masturbaci i dilataci využívat vhodný lubrikant. Ideální kluznost poskytují silikonové lubrikanty, které v malém množství vydrží i hodiny a jsou hypoalergenní.
Problém bývá jen v tom, že mohou nevhodně reagovat se silikonovými erotickými pomůckami či dilatátory. K těm je vhodnější používat lubrikanty na vodní bázi. „A pro ženy, které nechtějí používat umělé produkty, funguje dobře i kokosový olej, který je zároveň hypoalergenní. Dále oleje s CBD a dalšími pomocnými látkami, které zvyšují prokrvení, vzrušivost a zvlhčují,“ vysvětluje doktorka Vrzáčková.