Dvaačtyřicetiletý Neiva chce kód rozšířit i do dalších zemí. Jedná se prý i o jeho využití během organizace letních olympijských her v roce 2016 v brazilském Riu de Janeiro, napsala agentura AFP.

    Systém nazývaný ColorADD spočívá na principu základních barev. Úsečka symbolizuje žlutou, zatímco červená a modrá se skrývají pod trojúhelníky s vrcholy směřujícími na opačnou stranu. Další barvy podobně jako na malířské paletě vznikají "mícháním". Zelená vznikne smícháním žluté a modré - tedy kombinací úsečky a trojúhelníku mířícího vpravo. Podobně se postupuje i pro další složky barevného spektra. 

    Systém již začala využívat nemocnice Sao Joao v Portu, která je jednou z největších v zemi. Kódy umísťuje na barevné pruhy, které značí jednotlivá oddělení, ale i na různobarevné náramky přidělované pacientům. Znaky pro barvy jsou ale k dispozici už i v katalogu výrobců malířských barev, keramických materiálů, ale také bot, oblečení, nebo v metru v Portu.

Bude na celém světě?

    "Miguel měl geniální nápad, dokonale jednoduchý, a myslím, že v dalších letech se jeho vynález rozšíří do celého světa," tvrdí José Vieira, majitel a ředitel továrny na výrobu pastelek Viarco asi 30 kilometrů jižně od Porta. Firma do konce roku 2010 vyrobila asi 8000 krabiček po 12 pastelkách se znaky ColorADD.

    "Tento výrobek nám umožnil se odlišit a distributoři projevili velké porozumění," ujišťuje 38letý šéf podniku. Přiznává ale, že celý koncept by měl být nejdříve znám, aby dosáhl plného obchodního potenciálu.

Změní jim život

    Barvoslepost je porucha vidění oka, které nedokáže rozpoznávat některé barvy. V mužské populaci na celém světě jí trpí skoro deset procent lidí. Barvoslepost lékaři diagnostikovali například u amerického herce Paula Newmana nebo českého sochaře a grafika Františka Bílka.

    "Nenapadlo mě, jakých rozměrů by ten projekt mohl nabýt, ani do jaké míry se dotkne těch, kteří z něj mají prospěch," tvrdí Neiva, jemuž prý mnoho lidí za systém znaků vyjadřuje díky. Tvrdí, že jeho vynález je jediným prostředkem k tomu, aby barvoslepí "přestali být traumatizováni a diskriminováni".