Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže, jeho příčinou jsou tzv. lidské papilomaviry. Proč vznikají a jak jim dá vyhnout?

„K přenosu dochází kontaktem z člověka na člověka, dále autoinokulací, tedy posunem bradavic na jiné místo na těle například při škrabání, ale i stykem s kontaminovanými předměty. Bradavicím vyhovuje vlhké prostředí, jako jsou sprchy, okolí bazénů, fitness centra či sauny. Na rozvoji infekce se také spolupodílí imunitní systém,“ vysvětluje dermatoložka Šárka Ševčíková z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.

Mezi hlavní zdravotní výhody jízdy na kole patří její nízká náročnost.
Češi jízdu na kole milují. Mnozí ovšem dělají chyby, kterými si škodí

„V rámci prevence doporučuji nechodit na veřejných místech naboso, používat vždy svůj ručník a po styku s bradavicí si ihned umýt ruce,“ říká dermatoložka.

Tyto kožní výrůstky jsou nakažlivé, proto se snadno přenášejí. Inkubační doba je pak velmi individuální, pohybuje se v rozmezí od čtyř týdnů až do dvaceti měsíců. Ke vzniku bradavic je člověk náchylnější v době, kdy má oslabený imunitní systém.

Na rukou a chodidlech

Rozlišujeme hned několik druhů bradavic. Mohou se vykytovat samostatně i ve skupinách. Obecné či pravé bradavice se vyskytují převážně na rukách, plantární bradavice zase najdeme na ploskách nohou.

Dermatologové obecně doporučují spíše sprchování, protože dlouhé a příliš časté koupání podle nich pro pokožku nepředstavuje žádné zvláštní blaho, spíše naopak.
Manuál správného mytí: Češi při hygieně chybují, žínku je lepší někde vynechat

„Bradavice se můžou vyskytovat kdekoliv na kůži, na genitálu, ale i sliznicích. Nejčastěji je ale nacházíme na rukou včetně prstů, podél nehtů, pod nehty a na chodidlech. Vzhled bradavice pak ukazuje na typ HPV viru,“ vysvětluje Šárka Ševčíková a dodává, že u pacientů se sníženou imunitou mohou vzniknout rozsáhlé až plošné bradavice, které jsou k léčbě rezistentní.

Samotná léčba se může lišit případ od případu, každopádně není jednoduchá. V lepších případech si s nimi náš imunitní systém poradí sám a bradavice samy zmizí. Častěji je ale procest zdlouhavý, výrůstky mají sklon být rezistentní a navíc se rády vracejí. Bohužel nelze říci, jaký způsob je nejúčinnější.

„V současnosti neexistuje jeden lék. Máme více postupů, jakými jsou fyzikální léčba – nejčastěji prováděná kryodestrukcí tekutým dusíkem, lokální léčba nebo drobné chirurgické či laserové zákroky,“ upozorňuje odbornice z kliniky Asklepion. „Léčbu by měl vždy vést lékař. A také volně prodejné přípravky z lékárny na bradavice doporučuji aplikovat až po konzultaci s odborníkem,“ doporučuje lékařka.

Ilustrační foto
Obezita se stává zhoubou Čechů. Nepřibírat lze i bez diet, odborníci mají radu

V lékárnách jsou k dostání například přípravky s kyselinou salicylovou nebo ty, které bradavici zmrazí. Podle některých babských rad se bradavice dají léčit šťávou z vlaštovičníku, česneku nebo z cibule s octem. Tímto způsobem si ale můžete spíše uškodit a bradavice naopak ještě rozmnožit, proto je vždy dobré poradit se s kožním lékařem, který také dokáže s jistotou určit, zda se vůbec jedná o bradavici, a poradit vám vhodnou léčbu.

„U zdravých jedinců dochází často k jejich vymizení, ovšem s rizikem reinfekce nebo recidivy,“ uzavírá dermatoložka.