„Jsou to dary přírody, které nám hodně pomáhají," říká paní Červinková o bylinkách, které si pěstuje na zahrádce v Říkovicích.

Posledních šest let se výrobou sirupů a tinktur intenzivně věnujete. Jaké byly prvopočátky?
Před dvaceti lety jsem začala kupovat semínka a sazeničky bylinek, pěstovala je, ale vždy jsem je jenom usušila na čaj. Chtěla jsem je zpracovávat i jinak, poznat bylinky do větší hloubky. Jednou jsem od svých známých dostala recept na sirup z bezinkových květů. Moc mi chutnal a tak mi svitla naděje, že budu moci zpracovávat bylinky i tímto způsobem. Měla jsem z toho radost a vyrobené sirupky jsem dávala i svým přátelům a známým. Chutnal jim také. Postupně jsem sortiment rozšiřovala, a to z bylinek, které jsem pěstovala, ale i z různého ovoce, které máme na zahradě, ať už z černého bezu, černého rybízu nebo jeřabin.

Nabízíte na třicet druhů sirupů a kolem čtyřiceti různých tinktur. Pěstujete si všechny bylinky sama na zahradě?
Většinu si pěstuji, ale pro některé jezdím na Šumpersko, na Hranicko, jiné na Uherskohradišťsko. Je to krásná práce, v přírodě se člověk zklidní, načerpá energii a zároveň pracuje.

Znovuobjevují lidé sílu bylinek?
Myslím, že se lidé k bylinkám vrací. Samozřejmě léky jsou v dnešní době potřeba. Když musí někdo brát více druhů léků, tak je dobře bylinkami pročisťovat tělo.

Může si člověk sám bylinky zpracovat?
Určitě může, kdo si pěstuje, tak je může buď nasušit na čaj nebo dát bylinku do lihu a udělat tinkturu. Sirup už je pracnější. Dělá se dva dny. První den se musí bylinky přebrat, omýt, namočit a druhý den už se zpracovává sirup.

Bylinkářka Radmila Červinková ze Říkovic

Jarní očista jater

O jaké bylinky je z vaší zkušenosti nejvíce zájem?
Záleží na ročním období, v zimě je samozřejmě o bylinky větší zájem, protože bývají různé rýmy, virózy, nachlazení, takže se více používají bylinky na podporu imunity a je třeba doplňovat vitaminy, protože těch je v tomto období málo. V každém ročním období je náchylnější nebo oslabenější nějaký lidský orgán, který je třeba podpořit.

Tak tedy popořadě, co je důležité na jaře?
Na jaře například lidé mohou cítit problémy se zažíváním. Je potřeba pročistit po zimě játra, která jsou takovou čistící továrnou těla. Venku se začíná všechno zelenat, takže mladé kopřivy, pampelišky, sedmikrásky nebo lístky jitrocele nám mohou hezky pomoci vyčistit organismus. Bršlice je zase úžasná na ledviny, dá se z ní uvařit čaj anebo se mladé lístky mohou použít do salátu, na chleba a podobně. Dá se říct, že v každém ročním období roste to, co nejvíce potřebujeme.

V létě mátu, v zimě zázvor

Co v létě?
To je horko a může tím být zatížené více srdce a krevní oběh. Myslím si, že v létě je důležité jíst ovoce a zeleninu, a tím doplňovat vitamíny, minerály a potřebné látky opět z toho, co nám příroda nabízí, co zrovna dozrává – třešně, višně, maliny, ostružiny a různé druhy zeleniny. Z bylinek je v horkých dnech výborná máta, která obsahuje mentol a ten působí na naše tělo ochlazujícím účinkem. Ale můžeme si i jiné bylinky utrhnout, z čerstvých si uvařit čaj anebo jen tak namočit do studené vody, přidat citron a máme výborný nápoj, který můžeme popíjet přes celý den.

Během podzimu a zimy lidé nejvíce užívají zázvor. Jakou bylinku doporučujete?
Zázvor je výborný na prohřátí organismu. Když v chladných dnech prochladneme, zázvor může tělo zase hezky prohřát a posílit, abychom neonemocněli. Můžeme také doplňovat vitamíny a minerály z rakytníku, který jich obsahuje spoustu, zvláště vitamín C a A. Působí a pomáhá v různých podobách, ať už budeme užívat sirup, džem, tinkturu nebo jen tak plody. Na tyto dny je vhodná i echinacea, která podporuje imunitu, je výborná jako prevence před nachlazením, ale dá se použít i na podporu organismu při různých virózách. Šípky pomohou také hodně posílit tělo. Při nachlazení je možné také na kašel uvařit čaj nebo sirup z divizny, slézu, jitrocele.

Bylinky sbíráte v určité dny, ale také v konkrétní čas. Proč je to důležité?
Každý orgán má během dne svou nejvyšší a nejnižší dobu aktivity. Jsou to takzvaně orgánové hodiny. Když je potřeba podpořit funkci určitého orgánu, je vhodné sbírat bylinky v daný čas, kdy tento orgán má „svou" dobu aktivity. Například na močové cesty, které mají svoji dobu mezi 15. a 17. hodinou, výborně působí lichořeřišnice, takže je nejlepší ji sbírat v tuto dobu. Bylinka potom působí na orgán lépe. Ideální by bylo, aby se tinktura, čaj nebo sirup užívaly také v tuto dobu. Zvýší to ještě účinnost. Toto vědění pochází z čínské medicíny.