Odvar z kořene třapatky nachové pomáhá při nachlazení a infekci horních cest dýchacích. Nápoj připravíme z jedné čajové lžičky sušeného kořene třapatky, který zalijeme čtvrt litrem studené vody, můžeme klidně nechat hodinku ale i déle louhovat a potom přivedeme k varu, povaříme asi pět minut a opět necháme ustát asi deset minut. Potom scedíme a odvar pijeme vlažný třikrát denně. Problémy by měly během tří dnů ustoupit.

Čajové směsi jsou účinným pomocníkem proti nachlazení, protože se účinky jednotlivých bylin doplňují. Vyzkoušet můžeme směs yzopu, divizny, jitrocele, nati konopičky a kořene proskurníku – všechny byliny jsou ve stejném poměru. Čaj připravíme jednoduše, zalijeme jednu polévkovou lžíci směsi čtvrt litrem vroucí vody a po deseti minutách slijeme a je hotovo. Pijeme nejlépe po ránu po dobu sedmi dnů.

Skořice nám zase posílí imunitu. Koření je silným antioxidantem, tedy přispívá k zvýšení odolnosti našeho těla. Skořice má antibiotické a antibakteriální účinky a látky v ní obsažené spolehlivě ředí a uvolňují hleny. Šálek čaje připravíme z jedné čajové lžičky  mleté skořice. Už po jednou týdnu užíváním čaje, zvýšíme obranyschopnost organizmu.

Stejný účinek má skořicové víno, na které potřebujeme lahev bílého nebo červeného vína podle toho, které nám víc chutná, přidáme dva větší svitky skořicové kůry a necháme louhovat přibližně týden. Popíjíme půl deci dvakrát denně před jídlem. Zvýšíme si obranyschopnost a odplavíme hleny z těla.

Odvar z brambor na inhalaci při zánětu horních cest dýchacích doporučuje Jiří Janča ve svém Herbáři. Jednoduše vdechujeme vodu, ve které se vařily brambory ve slupce se snítkami petržele. Provádíme dvakrát až třikrát denně. Po třech dnech by mělo dojít ke zlepšení.

Tymiánová mast se hodí při zánětu průdušek nebo čelních dutin. K její přípravě potřebujeme rozdrcenou sušenou rostlinu, kterou macerujeme v rozpuštěné lékárenské vazelíně jeden den a potom scedíme. Kromě uvolnění hlenů, má mast také vypínací účinky na dekolt a prsa. Oblast prsou natíráme tymiánovou mastičkou nejlépe na noc a zabalíme do dvou vrstev bavlněného oblečení.

Yzopový sirup je výborný na zlepšení vykašlávání. Domácí příprava je jednoduchá. Stačí dát třicet gramů květů a lístků yzopu do čtvrt litru vařící vody, přibližně minutu povařit, a potom nechat louhovat nejméně čtyři hodiny. Potom přefiltrujeme a přidáme půl kila cukru a vaříme do konzistence sirupu. Skladujeme v temnu a chladu. Při kašli a zahlenění užíváme pět až šest polévkových lžic sirupu denně.

Zdena Nováčková