Heřmánek pravý

Heřmánek nebo také kamilka, jak se mu lidově říká, je jednou nejpoužívanějších rostlin v kosmetice i farmacii a velmi oblíbený u lidí.

Pleťové vody – Vezmeme dvě lžíce heřmánkových květů, dáme do dvou deci vody a krátce povaříme. Potom necháme deset minut louhovat. Používáme na mastnou zánětlivou pleť ráno a večer po dobu jednoho týdne. Odvar si připravujeme vždy čerstvý. Heřmánek vysušuje a má protizánětlivé účinky.

Obklady na unavené oči – Velmi účinný recept pro unavené oči od monitorů. Stačí dva odličovací tampony, které namočíme v odvaru heřmánku a přiložíme na zavřené oči a vydržíme deset minut nejlépe ve vodorovné poloze.

Oplachy na vlasy – Heřmánek prospívá pokožce hlavy, vyrovnává její pH a působí proti předčasnému maštění vlasů. Pro blondýny dobrá zpráva – blond vlasy zesvětluje, vytváří světlejší proužky (stejnou vlastnost má i chmel). Stačí po každém mytí vlasů, jako poslední spláchnutí použít heřmánkový odvar.

Třezalka tečkovaná

Olej z třezalky připravíme z jednoho dílu květů třezalky, které zalijeme dvěma díly olivového oleje. Necháme jeden až tři týdny louhovat a potom scedíme. Používáme jako protiplísňový zábal na nohy a kromě toho si změkčíme paty. Stejně pomáhá tymiánový, levandulový nebo konopný olej, ale i odvar ze šalvěje.

Přeslička rolní

Odvar přesličky připravíme z jedné nebo dvou kávových lžiček sušené rostliny, dáme do čtvrt litru vody a krátce asi pět minut povaříme. Necháme deset až patnáct minut louhovat a potom scedíme. Ve vlažném odvaru přesličky si namáčíme nehty, které posílí, nelámou se a netřepí. Přeslička totiž obsahuje velké množství křemičitanů, které jsou pro kvalitu nehtů důležité.

Šípková růže

Pleťová zklidňující růžová voda pro suchou pleť připravíme z hrsti okvětních lístků růže (nemusí být jen šípková) dáme do deci a půl vody, necháme dvě tři hodiny louhovat, potom celé rozmixujeme a přecedíme. Vzniklá tekutina je velmi šetrnou pleťovou vodou pro suchou pleť. Připravujeme každé dva dny novou a uchováváme v uzavřené nádobě v lednici. Nebo si můžeme připravit z růžových okvětních lístků odvar, který přidáme do koupele.

Měsíček lékařský

Měsíčková mast na přesušenou kůži. Do horkého vepřového sádla (nejlépe, když si ho vyškvaříme sami) dáme tři až pět polévkových lžic čerstvých, ale zavadnutých květů měsíčku, a necháme louhovat. Druhý den znovu zahřejeme, ale nevaříme. Přepustíme přes plátýnko a máme žlutou měsíčkovou mast na suchou, přecitlivělou kůži na celé tělo a také na popraskané rty.

Zdena Nováčková