Česnek je výborný proti plísni na nehtech (onychomykóze), která způsobuje žloutnutí a krabatění nehtů a zánět lůžka. Česnek obsahuje allicin a ajoene – látky působící proti nehtové plísni. Stačí česnek smíchat s olejem (nejlépe konopným) nebo s octem a získáme účinné mazání, které nehty posílí. Stejně účinný je výluh lichořeřišnice velké, který je antimykotický a antibakteriální, navíc má řadu minerálních látek, které dostanou nehty do kondice. Několikrát za den nanášejte pomocí tamponku na postižená místa.

Semena kopru zlepšují stav křehkých a oslabených nehtů. Doporučuje se každý den namáčet ruce asi pět až deset minut ve vlažném odvaru. Lázeň připravíte jednoduše, jednu polévkovou lžíci semen krátce povaříte přibližně ve čtvrt litru vody a potom scedíte. Koupel nehtů je nejúčinnější večer před spaním. Změnu byste měli zaznamenat při pravidelné aplikaci již po třech týdnech.

Přeslička rolní patří k rostlinám, které jsou bohaté na křemík. Ten je právě pro nehty důležitý. Přesličku (sušenou i čerstvou) můžete užívat vnitřně jako čaj, nebo pro koupele nehtů formou odvaru, který působí i proti zánětlivosti nehtového lůžka. Když vydržíte preventivní a regenerační kúru tři týdny nehty se zlepší.

Měsíček lékařský působí proti plísním a nehty posiluje. Nejúčinnější je formou oleje, ale může se z něj připravit i odvar, případně koupit hotovou mast. V létě si můžete měsíčkový olej jednoduše připravit. Potřebujete jeden díl okvětních lístků měsíčku a tři díly rostlinného oleje a necháte macerovat po dobu dvou až čtyř týdnů, potom scedíte. Pravidelně se potírají nehty, vatovým tamponem.

Ořešák černý obsahuje tuky, uhlovodíky nenasycené mastné kyseliny, vitamíny řady B dále C, D, E, K a minerály – mangan, hořčík, zinek, fosfor, vápník, železo, sodík, draslík. Z ořešáku se využívají nezralé slupky a listy, ze kterých se připravuje odvar nebo tinktura. Obojí má antibiotické účinky, působí na posílení nehtů, odstranění plísně a také proti pocení nohou. Vyzkoušet na plíseň nohou můžete také konopný olej, který se využívá vně i vnitřně a má velmi dobré hojící účinky.

Pro tvorbu zdravých nehtů potřebuje tělo vitamíny skupiny B, C, E, esenciální kyseliny, dále vápník, křemík, zinek a další minerály. A samozřejmě silný imunitní systém, který nehty ochrání před bakteriemi a mykózami.


Co znamenají tyto projevy na nehtech?

rýhovaní nehtů - nedostatek vitamínu B

lomivost, suchost a třepení nehtů - chybějící vápník

záděry - nedostatek vitamínu C

bílé flíčky na nehtech - nedostatek zinku

praskání nehtu - nedostatek esenciálních kyselin