Službu poskytují pacientům zdarma. I díky jednomu ze sponzorů nemocnice. Se dvěma psy dochází za nemocnými jedenkrát týdně terapeutka a speciální pedagožka Marika Zouharová. S pacienty prostřednictvím psů cvičí individuálně nebo ve skupině v tělocvičně. „Lidé pejsky hladí, hází jim míček, povídají si s nimi nebo je češou. Někdy je pes s nimi přímo na lůžku. Canisterapie odbourává u nemocných lidí stres a navíc posiluje jemnou i hrubou motoriku," poznamenala Zouharová. Její terapie pomáhá například lidem po mrtvici.

Mluvčí blanenské nemocnice dodala, že pes je při canisterapii součástí rehabilitace a fyzioterapie. Lékaři nejdříve vytipují vhodné pacienty, a pokud ti mají o canisterapii zájem, tak jim službu nabídnou. „Napomáhá procvičování různých částí těla, prohřívá je. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování nemocných pomocí psů. Už svou přítomností dokáže pes vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, není pochyb," řekla Ostrá.

Zdůraznila, že aby byla procedura úspěšná, nestačí jen kontakt se psem. Současně je potřeba také účinná fyzioterapie. „Veškeré cvičení je v režii fyzioterapeutky a pes v podstatě pomáhá pacienta motivovat k prováděné rehabilitaci," upřesnila Ostrá.

Pomáhají i dětem

Psi Mariky Zouharové vrací do života postižené i dlouhodobě nemocné. Děti, dospělé nebo staré lidi. „Pracuji také s těžce hendikepovanými dětmi, které v přítomnosti pejsků ztrácejí ostych a bariéry. Jsou pro ně obrovskou motivací. Dokáží je rozmluvit a rozpohybovat. Děti jim dávají různé povely a mimoděk dělají věci, u nichž jim v běžných situacích brání nějaký blok," dodala Marika Zouharová.

Na léčebný kontakt se psem se dlouhá léta zaměřují také v Základní škole speciální v Blansku. Několikaleté zkušenosti s canisterapií mají i v blanenském Senior centru či Nemocnici Milosrdných bratří v Letovicích. „Terapeutka k nám chodí jednou za čtrnáct dní se dvěma psy," řekla ředitelka letovické nemocnice Drahoslava Královcová. Canisterapie tam pomáhá zejména starým lidem s demencí nebo po mozkových příhodách.

V boskovické nemocnici mají nyní dvanáct lůžek následné péče. V lednu k nim přibude dalších pět lůžek dlouhodobé interní ošetřovatelské péče. Ta budou určena pro lidi napojené na přístroje po resuscitacích nebo po mozkových příhodách. I těm by mohla canisterapie pomoci. Boskovičtí tuto službu zatím nenabízejí.