Co jsou to krční mandle a jakou mají v našem těle funkci?
Krční mandle, správně patrové mandle, jsou tvořeny lymfatickou tkání podobně jako třeba mízní uzliny. Patří do tzv. Waldeyerova mízního okruhu, spolu s mandlí nosní, jazykovou (v kořeni jazyka) a mandlemi tubárními (při ústí Eustachových trubic). Tento mízní okruh lokalizovaný v hltanu je místem prvního kontaktu lymfatické tkáně s patogeny, které do našeho organismu vstupují nosem a ústy. V mandlích tak dochází k aktivaci imunitního systému.

Jaká onemocnění nejčastěji doprovází bolest v krku? David Veselý
Jedná se především o záněty horních cest dýchacích a polykacích. Nejčastěji záněty virové v podobě akutní faryngitidy (zánět hltanu) či laryngitidy (zánět hrtanu). Zánět mandlí (angina) bývá nejčastěji bakteriálního původu. Bolesti v krku mohou také doprovázet nádory dutiny ústní a hltanu či poranění této oblasti (např. při uvíznutí rybí kosti).

Pokud pacient trpí nepřetržitou bolestí nebo častým opakováním bolesti, jaká vyšetření podstupuje?
První cesta by měla vést k praktickému lékaři, který provede prvotní vyšetření a výtěr z krku, při jehož pozitivitě zváží cílené přeléčení antibiotiky. Při přetrvávajícím bakteriálním nálezu ve výtěru je možno zhotovit autovakcinu. V krvi se stanovuje hladina zánětlivých parametrů (sedimentace, CRP, krevní obraz) a dle výsledku výtěru případně i některých bakteriálních protilátek, někdy se také musí kontrolovat stav funkce ledvin (bílkovina v moči). Při trvání bolestí či patologického laboratorního nálezu praktický lékař odešle pacienta k otorinolaryngologovi, který ambulantně vyšetří celou ORL oblast a pacienta případně indikuje k odebrání krčních mandlí.

Kdy začíná lékař uvažovat o nutnosti odebrání krčních mandlí?
Nejčastější indikací k odebrání krčních mandlí (tonsilektomii) jsou opakované časté anginy či trvalá bolest v krku a tvorba čepů při chronickém zánětu mandlí. Dalšími častými indikacemi jsou hnisavé ložisko u mandlí (jako komplikace anginy) nebo extrémně zvětšené krční mandle způsobující poruchy polykání a dýchání.

Může být krční mandle zdrojem infekce pro tělo i v případě, že stěry z její stěny jsou negativní?
Může, protože bakterie se mohou pomnožovat v hlubokých záhybech na povrchu mandle (tzv. kryptách) a povrchový stěr je nemusí zachytit.

Jak probíhá odebrání krční mandle a odoperovávají se vždy obě?
Operace krčních mandlí se dnes již prakticky výhradně provádí v celkové anestezii a trvá asi 40 minut. Na vzniklé ranné ploše po odstraněné mandli se v dalších dnech začíná tvořit fibrinový povlak, pod nímž dojde k překrytí rány povrchovou výstelkou dutiny ústní. K vynětí pouze jedné krční mandle se přistupuje u hnisavého ložiska v okolí mandle, při podezření na nádor mandle nebo je-li potřeba odstraněním mandle vytvořit přístupovou cestu k operaci jiných patologií kolem hltanu.

Jak dlouho pacient musí zůstat v nemocnici a jaká je rekonvalescence?
Na našem oddělení propouštíme pacienty domů 4. pooperační den. Rekonvalescence trvá 14 dní za dodržování přísně klidového režimu, protože hrozí pozdní pooperační krvácení.

Kdy doporučujete vyhledat lékařskou pomoc a ukončit marné pokusy samoléčby?
Vždy, pokud obtíže trvají déle než 2 týdny, stupňují se, nezabírají na běžné léky nebo jsou spojeny s dalšími příznaky, jako horečka přes 38 stupňů trvající několik dní, dušnost, nemožnost polykání, zhoršené otvírání úst, výrazné zduření krčních uzlin.