Pacientce stačilo jen obyčejné kýchnutí. Měla tak řídké kosti, že si při něm zlomila obratel, vypráví primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Podobné případy zaznamenává stále častěji.

Osteoporóza, při které lidem ubývá kostní tkáň, se totiž řadí mezi takzvané „stařecké choroby“. A seniorů každoročně přibývá. Jen za posledních deset let se počet pacientů s řídkými kostmi rozšířil dokonce čtyřnásobně – lékaři jich dnes evidují více než milion. A bude hůř.

„Do budoucna očekáváme epidemii této choroby. Počet nemocných žen se do roku 2050 zvedne o 240 procent, nárůst u mužů bude dokonce o 310 procent,“ potvrzuje šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Mužů se přitom osteoporóza doposud téměř netýkala.

Osteoporóza v Česku

„To se ale změnilo. Pravděpodobnost, že se bude muž léčit s odvápněním kostí, už je dnes dokonce o třináct procent vyšší než riziko karcinomu prostaty,“ upozorňuje Dušek. Za dvacet let se tak podle něj může stát, že budou úmrtí na řídnutí kostí častější než smrt na infarkt nebo rakovinu.

„Osteoporóza totiž neláme jen obratle a předloktí, dokáže pokřivit i celou páteř, což může vyústit v poškození míšních nervů a smrt,“ dává mu za pravdu i zástupkyně přednosty Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie z pražského Motola Jana Čepová.

Varování lékařů jsou o to větší, že Češi nedbají na doporučení odborníků a nekonzumují dostatek stravy bohaté na vápník a vitamin D. To jsou dva prvky, které jsou pro správnou stavbu kosti doslova nezbytné. Poslední průzkum Státního zdravotního ústavu dokonce ukázal, že dostatečné množství vitaminu D nepřijímá až 99 procent Čechů ve věku od čtyř do 99 let.

Podobně jsou na tom Češi i s vápníkem – desetina lidí sní jen polovinu doporučeného množství, tedy 565 miligramů.

Vápník se nachází v mléce, listové zelenině a semenech. Vitamin D lidé získávají ze slunečního svitu, rybího tuku, žloutku, mléka a hub.