Jak se nemoc projevuje?

Typickým projevem onemocnění je hubnutí a průjem. Ten však nemají všichni nemocní. V dnešní době nadbytku kvalitních potravin na severní polokouli se však setkáváme s tímto onemocněním také u obézních osob. Častým projevem je například chudokrevnost, řídnutí kostí, poruchy menstruačního cyklu a neplodnost. Velmi častým projevem je velká únava.

Co je příčinou této nemoci?

Příčinou onemocnění je patologická reakce organismu na přítomnost lepku v potravě. Jedná se o bílkovinu, která se nachází v obilovinách – pšenici, žitu a ječmeni. Oves je nejméně toxický.

Dá se celiakii předcházet?

Ano. Tím, že kojenec začne být živen potravinami obsahujícími lepek přesně v době, kterou určí pediatr. V budoucnu se možná uplatní očkování proti některým virovým průjmům dětí.

V čem spočívá vyšetření, které definitivně prokáže, že pacient trpí celiakií?

Prvním krokem je odběr krve a vyšetření protilátek, které kolují v krevním oběhu. Definitivní potvrzení diagnózy je pak mikroskopické, přičemž vzorky se získávají v průběhu endoskopického vyšetření tenkého střeva. V naší nemocnici k tomu používáme tři typy speciálních přístrojů – enteroskopů. Slouží především k diagnostice komplikací celiakie.

Tenké střevo vyšetřujeme také pomocí kapslového endoskopu velikosti bonbonu, který nemocný polkne. Naši radiologové dokážou vyšetřit tenké střevo pomocí CT přístroje nebo magnetické rezonance. Komfort nemocného při vyšetření je naší prioritou a mnohdy spolupracujeme i s anesteziology. V blízké budoucnosti budeme vyhledávat celiakii u bezpříznakových osob v rámci screeningu.

Jak se celiakie léčí?

Celiakie se léčí dietou vylučující potraviny obsahující lepek. Je to dieta náročná a není levná. Ve většině případů se při ní nález ve střevě úplně normalizuje. Dietu je nutné ale dodržovat celoživotně.

Které potraviny jsou při celiakii zakázány, které naopak doporučujete?

Problematický je především výběr pečiva. Povolené jsou například rýže, brambory, pohanka, sója, ovoce, zelenina, maso a mléko. V mnoha zdánlivě neškodných potravinách však může být lepek přítomen, například v uzeninách. K dispozici je celá řada potravin, které jsou označeny jako bezlepkové. Vědci pracují na vývoji geneticky modifikované pšenice bez lepku.