„Například maximální cenu Dioxinu ústav zvýšil ve správním řízení na žádost výrobce a po jeho dohodě s pojišťovnami,“ vysvětlila Šindelářová. Přípravek na srdce dodává do Česka jediná firma. Pokud by úředníci požadavku nevyhověli, mohla by lék stáhnout z trhu.

Ilustrační foto
Rakovina plic zabíjí. Třetině lidí by pomohla léčba na míru

Podobně dopadly i další přípravky, jejichž cenu usměrňuje stát. Naopak léčiva, kde si výrobce stanovil cenu naprosto sám, povětšinou mírně zlevňovala. „Došlo u nich k poklesu průměrné ceny pro konečného spotřebitele o 0,7 procenta,“ přiznává lékový ústav.

Dražší medikamentyZdroj: Deník

Odborníci proto začínají volat po změně pravidel. Stát podle nic regulaci cen nezvládá. „Ukazuje se, že jakákoliv cenová regulace státu vede spíš ke zvýšení cen,“ říká třeba expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

Místo složitých správních řízení, ve kterých se snaží stanovit maximální cenu léku, by měl stát vytvořit spíš zdravé konkurenční prostředí. „Ceny totiž rostou hlavně u přípravků, které na trhu konkurenci nemají,“ pokračuje Suchopár.

Zaměřit by se měl také na úhrady od pojišťoven. „Většina výrobců totiž stanoví cenu na podobné sumě – a to proto, že zatěžovat pacienta doplatkem může být obrovská konkurenční nevýhoda,“ podotkl Suchopár. Podle lékového ústavu ale loni úhrady výrazně klesaly – pojišťovny díky tomu zaplatily za medikamenty o více než miliardu korun méně.

Ilustrační foto
Češi se stali světovou špičkou. Ve spotřebě léků na cukrovku

Léky je navíc podle Suchopára nutné v Česku udržet. Dnes totiž řada z nich z lékáren mizí do zahraničí, kde jsou některé přípravky stále ještě dražší. Vedení resortu zdravotnictví už ohlásilo, že kvůli tomu připravuje novelu zákona o léčivech. Ta by se měla inspirovat podobnou normou, která nedávno vznikla na Slovensku.

„Výrobce bude muset dodávku léčiva zajistit, a to každému pacientovi, který si jde s platným receptem vyzvednout lék hrazený ze zdravotního pojištění. Na základě objednávky ho bude muset dodat nejpozději do dvou dnů,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Suchopára vyřeší norma jen část problému. „Pokud výrobce nebude mít lék k dispozici kvůli skutečnému výpadku výroby nebo kvůli problémům se šarží, tak ho zkrátka jen těžko dodá. I kdyby chtěl,“ upozornil.

Státní ústav pro kontrolu léčiv SÚKL
Pozor na léky s valsartanem. Ústav pro kontrolu léčiv stahuje některé přípravky