O tom, že v rodině vypukla epidemie černého kašle, původně vůbec nevěděli. Většina členů domácnosti totiž jen lehce pokašlávala. 

O to horší bylo zjištění, že nejmladší přírůstek do rodiny nebezpečnému kokobacilu podlehl. Udusilo se. „Byly mu teprve dva měsíce. Vůbec by nás nenapadlo, že je něco takového možné. Všichni jsme byli přece očkováni,“ svěřila se zlomená matka dítěte, která si nepřála zveřejnit jméno. 

Vakcínu budeme hledat léta

Případ, který se odehrál před třemi lety, jasně ukazuje, že očkování nemusí fungovat. Černý kašel totiž mutuje. 

„Chtělo by to novou vakcínu. Cirkulující kmen původce černého kašle je dnes zřejmě trochu odlišný oproti kmenům, které tady byly v minulosti. Vakcína proto nemusí lidi dost chránit,“ říká náměstek ministra zdravotnictví a současně vakcinolog Roman Prymula. 

Nová vakcína už se sice několik let hledá, prozatím ale marně. „Ještě to zřejmě potrvá,“ odhaduje Prymula. Černého kašle proto přibývá. Meziročně se počet případů navýšil o 6 procent, od roku 2015 statistika nabobtnala dokonce o 14 procent. 

Černý kašel

Mohou se proto objevit i případy, kdy nemoc skončí pro některé pacienty fatálně. Hlavně pro nemluvňata. Podle Kateřiny Fabiánové ze Státního zdravotního ústavu skončí až 64 procent kojenců, kteří se nakazili černým kašlem, v nemocnici. Každý stý nemocný novorozenec pak chorobě podlehne.

Zaznamenané případy jsou přitom jen vrcholkem ledov-ce. „Na to, že úmrtí způsobil dávivý kašel, se vůbec nemusí přijít. Část případů totiž může být schovaná pod jinými diagnózami – například pod jinými respiračními nemocemi či syndromem náhlého úmrtí,“ popisuje Fabiánová.

Miminka neumějí kašlat

Přestože účinky očkování proti černému kašli klesají, odborníci na něj nedoporučují úplně rezignovat. Očkovat by se prý měly dokonce těhotné ženy, které miminko teprve čekají. Tím sníží riziko onemocnění svého potomka o třetinu. Úmrtnost takových dětí je podle Fabiánové nižší dokonce o 49 procent. 

Čerstvě narozené děti neumějí s chorobou bojovat, neumějí totiž ještě kašlat. Při záchvatech kašle se proto zalykají a dusí.