Infografika - Češi a zdravíZdroj: DeníkLékaři se při něm lidí ptali nejenom na to, jak jsou na tom zdravotně, ale také jestli je jejich problémy v posledních šesti měsících jakkoliv neomezily v práci nebo dalším životě.

Citlivé ženy a drsní muži

Výsledky jsou překvapivé: podstatně hůř dopadly podle průzkumu ženy – přestože o svůj zdravotní stav daleko víc pečují a nezanedbávají ani preventivníprohlídky. Zatímco muži hodnotili svůj tělesný stav jako omezující „jen“ v pě-tině případů, ženy se necítily dobře z jedné čtvrtiny.

„To budou mít na svědomí zřejmě testosterony,“ domnívá se sociolog Martin Potůček a pokračuje: „Muži jsou ve vztahu ke svému zdraví daleko bezohlednější. Nepřiznají, že je něco trápí a raději to zku-sí překonat, alespoň pokud to jde.“

Naopak ženy jsou podle něj pečlivější a citlivější. „O to snáz přiznají, že s jejich zdravotním stavem není něco v pořádku,“ doplňuje profesor Potůček.

Bohatí se cítí lépe

Ještě zajímavější jsou data z pohledu příjmů dotazovaných. Průzkum jednoznačně ukázal, že čím bohatší lidé jsou, tím lépe své zdraví hodnotí. Zatímco české obyvatelstvo s nízkými příjmy bylo se svým zdravotním stavem spokojené jen ze 44 procent, což je hluboko pod evropským průměrem, dobře zabezpečení Češi průměr Unie naopak pře-konali. Dobře se cítí celých 79 procent takových lidí.

„To bude určitě souviset s tím, že movitější lidé do péče o své zdraví významně víc investují. Už vědí, že zdraví příznivě ovlivňuje pohyb, takže pěstují sporty. Konzumují také zdravější a kvalitnější potraviny,“ uvedl k tomu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.