Začalo to nočním pomočováním a skončilo těžkým poškozením jater.

Teprve patnáctiletý Jakub trpí chorobou, která v Česku doposud trápila jen seniory: lékaři mu diagnostikovali cukrovku II. typu. Tedy onemocnění, které si lidé vypěstují sami nezdravým životním stylem.

„Není divu, školák nikdy nesportoval a základem jeho jídelníčku byla smažená jídla. Jeho váha se tak při výšce 175 centimetrů ustálila na 170 kilogramech,“ popsala svůj nedávný případ z ordinace Štěpánka Průhová, docentka z pediatrické kliniky pražské motolské nemocnice.

Národ tlouštíků

InfografikaJakubův příběh není ojedinělý. Obézních Čechů, kteří se potýkají se zdravotními problémy, skokově přibývá. Kila navíc už má podle posledních statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj celých 55,4 procenta Čechů starších patnácti let. Zhruba 1,5 procenta lidí trpí dokonce extrémní obezitou.

Tu přitom často doprovázejíi další choroby: šedesát procent obézních lidí má cukrovku, pětina se potýká s vysokým krevním tlakem. U deseti až třiceti procent obézních lidí mohou kila navíc podpořit dokonce nádorové bujení.

Roli hraje i genetika

Lékaři proto Čechy varují: pracujte se svým tělem. A pokud vám nejde zhubnout klasickou cestou, obraťte se radši na odborníky. „Pokud se někomu nedaří dlouhodobě snížit váhu, měl by se poradit s obezitologem. Problém totiž může být mnohem hlubší: bylo prokázáno, že u zhruba poloviny obézních lidí hraje významnou roli i genetika,“ vysvětluje místopředseda České obezitologické společnosti Martin Fried.

Tělo je podle něj jednoduše geneticky a hmotnostně nějak nastaveno a snaží se tohoto nastavení dosáhnout. „Hubnutím ale proti tomuto nastavení vlastně bojujeme,“ pokračuje profesor Fried.

Přispěje i pojišťovna

Lékař proto pacientovi doporučí kromě vhodného pohybu a změny jídelníčku také další léčbu. Většinou jde o užívání speciálních přípravků nebo chirurgický výkon. „Mezi nové trendy patří třeba spojení ten-kého střeva stranou ke straně nebo takzvaná plikace žaludku, při které se pacientovi zmenší objem žaludku a sníží se také jeho schopnost se roztahovat,“ vysvětluje lékař.

Lidem s indexem tělesné hmotnosti nad 35 zaplatí výkon dokonce pojišťovna.