Spotřeba antibiotik v Česku roste. Jen za posledních pět let poskočila o šest procent. Češi dokázali spolykat téměř 75,5 milionu denních dávek – tedy o čtyři miliony víc než v roce 2010. Vyplývá to ze statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Vedení resortu zdravotnictví proto plánuje kontroly.

„Budeme podrobně mapovat, jak jsou antibiotika předepisována, jestli nejsou nadužívána a případně které kategorie lékařů to s nimi přehánějí,“ řekl Deníku náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Lékaři pod drobnohledem

Nakládání s léčivy se podle něj začne zkoumat během příštího roku. Ministerstvu to umožní data sesbíraná z elektronických receptů. „Konečně se díky nim dostaneme až na úroveň jednotlivých lékařů. Poprvé uvidíme, co konkrétně předepisují a v jakém množství,“ vysvětlil Prymula.

Všem doktorům, kteří jakkoliv vybočí z průměru, pak chce ministerstvo poslat zprávu. V té je na přemíru předepsaných antibiotik upozorní.

Spotřeba antibiotik

„Podobně to funguje třeba ve Švédsku. Lékaři tam běžně dostávají zpětnou vazbu. Vědí, jak si vedou ve srovnání s ostatními kolegy v zemi,“ souhlasí expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

Ministerstvo by podle něj mělo jít ostatně ještě dál – mělo by zařídit, aby byli lékaři za uvážlivou spotřebu antibiotik odměňovaní pojišťovnami. „Ty by se přitom měly zaměřit hlavně na užívání antibiotik s širokým spektrem účinku. Tyto přípravky se totiž v Česku skutečně předepisují přespříliš,“ doplnil Suchopár.

Infekce budou zabíjet

Antibiotika už kvůli tomu přestávají fungovat. Upozorňuje na to i Světová zdravotnická organizace. Antibiotika se podle ní obrovsky nadužívají a předepisují se i ve zbytečných případech. Řada bakterií si už proto vybudovala odolnost.

„Rezistence vůči antibiotikům roste a my rychle vyčerpáváme naše léčebné možnosti,“ potvrzuje také člen Centrální koordinační skupiny Národního antibiotického programu Michal Prokeš. Dnešní medikamenty už podle něj nestačí na nejméně dvanáct různých bakterií.

Na infekce, které se ještě nedávno daly pohodlně léčit, tak v Česku každoročně zemře kolem 500 lidí. Za třicet let bude ještě hůř – rezistentní bakterie mohou způsobovat dokonce dvě z pěti úmrtí na infekce.