„Je to opravdu skvělá zpráva, protože ještě před pár lety nám všichni prorokovali, že budeme dělat zubních protéz stále víc. Populace totiž stárne a zubní náhrada se většinou týká seniorů,“ řekl Šmucler.

Desetina bezzubých

Lidé se ale nakonec podle něj naučili problémům předcházet – daleko lépe pečují o svůj chrup. Částečně k tomu přispěla osvěta, největší kus práce prý ale odvedly zdravotní pojišťovny – přestaly totiž některé úkony u stomatologa hradit.

„Pro řadu lidí se tak stala péče zubaře příliš drahá a nedostupná. Nezbylo jim nic jiného, než se pokusit jejich služby nepotřebovat,“ hodnotí polistopadový vývoj ve svém oboru Roman Šmucler.

Češi s umělým chrupemZdroj: Deník

Zubní náhrady nebo můstky má v Česku podle Centra ústní hygieny pro seniory kolem 1,2 milionu lidí. To je zhruba desetina populace. Zatímco ale doposud statistiky pacientů s protézami spíš bobtnaly, nyní začínají podle Šmuclera poprvé klesat. „Ještě na přelomu tisíciletí lékaři udělali asi 380 tisíc nových zubních protéz ročně, dnes je to jenom kolem 140 tisíc ročně,“ přiblížil stomatolog.

Pozitivní trend ostatně potvrdil i zubní lékař Pavel Chrz: „Dříve jsme se naprosto běžně setkávali s pacienty kolem čtyřiceti let, kteří už neměli ani jeden zub. Museli jsme jim dělat celkové náhrady chrupu. Dnes už se taková situace takřka nevidí, protože mladým lidem mnohem více záleží na kvalitním chrupu,“ uvedl.

Dvakrát do roka

Zubaři v Česku každoročně ošetří zhruba 7,5 milionu pacientů, kterým provedou okolo 18,5 milionu vyšetření. Necelá polovina z nich jsou jen preventivní prohlídky. „Každému léčenému pacientovi je v průměru provedeno u praktického zubního lékaře 2,4 ošetření, z toho jedno je vždy preventivní,“ přibližuje zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Odborným ošetřením u specialistů se každoročně podrobí přibližně dva miliony českých pacientů.