Pilulky na choroby z nezřízeného životaZdroj: DeníkObrovské množství prášků spotřebují také v případě vysokého krevního tlaku. V této disciplíně získali bronzovou medaili. Větší spotřebu měli jen Němci a Maďaři. Vyplývá to z čerstvých statistik, které zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle odborníků jsou pro to dva hlavní důvody: prvním z nich je právě obezita spolu s přehnanou spotřebou tabáku a alkoholu.

„Češi jsou národem, který vede jeden z nenezřízenějších způsobů života. Je tedy logické, že se u nich mnohem častěji vyskytují nemoci z nezdravého životního stylu, ke kterým cukrovka a nemoci srdce rozhodně patří,“ říká lékařka a vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá.

Ilustrační obrázek.
Překvapivé odhalení: pětina lidí vůbec netušila, že má cukrovku

Druhým důvodem jsou zvyklosti českých lékařů. Ti lidem předepisují mnohem větší dávky léků, než je obvyklé jinde ve světě.

„Čeští pacienti často užívají kombinovanou terapii, to znamená větší množství přípravků současně. Například u cukrovky se k základním antidiabetikům, jako je metformin, často přidávají i další podpůrná léčiva. Výjimkou nejsou ani trojkombinace léčiv. Lidé tak užívají mnohem vyšší dávky léků než v jiných zemích, kde takové postupy ustálené nejsou,“ vysvětluje expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

To všechno šroubuje výdaje na léčiva do miliard. Podle České diabetologické společnosti spolykají náklady na léčbu diabetu přes 22 miliard korun ročně – z toho čtyřicet procent jde na přímou léčbu cukrovky a šedesát procent na její komplikace. Pětina prostředků se vydá právě za léčiva, což je zhruba 1,8 miliardy korun.

Internistka příbramské nemocnice MUDr. Věra Prýmková.
Cukrovka nebolí, většina lidí na sobě nic nepozná

Podobnou sumu stojí i léčba vysokého tlaku. „Jen naše pojišťovna zaplatí za léčbu hypertenze bezmála 2,5 miliardy korun ročně,“ uvedl nedávno mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Problém s vysokým krevním tlakem má podle něj více než 850 tisíc klientů VZP, zhruba patnáct procent z nich se s vysokým krevním tlakem potýká právě kvůli cukrovce. Hypertenze je totiž jedním z přidružených onemocnění diabetu.

Další lidé přitom nemusejí o své chorobě vůbec vědět – léčba je teprve čeká. Zjistili to odborníci ze sítí lékáren Benu a Dr. Max. Uspořádali ve svých lékárnách náhodné měření hladiny cukru v krvi u pacientů. Výsledek: pětina lidí, kteří se nechali otestovat jen tak ze zvědavosti, měla skutečně cukrovku. Šlo přitom o pacienty všech věkových kategorií.

„Všem těmto pacientům jsme doporučili návštěvu u lékaře,“ řekla lékárnice Michala Belasová.

Moderní měření hladiny cukru.
Jednou z příčin cukrovky dětí může být nadměrná hygiena, varuje diabetolog