Onemocnění srdce - InfografikaPár měsíců sekají latinu a dodržují všechno, co jim lékař předepsal. Po čase ale poleví. Přestanou si měřit tlak nebo nepřijdou na prohlídku. Nakonec začnou vynechávat i při polykání svých pilulek. Lékaři ještě nedávno odhadovali, že takto dopadne třetina všech chronických pacientů s chorobami, které nebolí – třeba vysokým tlakem či cukrovkou, jež nemoci srdce často provází.

Rizikové zapomínání

Jenomže podle průzkumu, který uspořádala agentura STEM/MARK, je situace ještě daleko horší: „Na své léky zapomíná dokonce 43 procent pacientů,“ zjistila nyní agentura, která se dotazovala 504 lidí. Pětina nemocných přitom paradoxně spoléhá jen na účinky svých medikamentů.

To se jim ale může vymstít. Dokládá to příběh devětačtyřicetileté Simony Šarmírové a jejího bratra. Lékaři oběma odhalili dědičnou familiární hypercholesterolémii. Oba kvůli tomu museli polykat sil-né dávky léků na snížení cholesterolu. „Ovšem zatímco já jsem se doporučení lékařů držela, můj bratr už tak důsledný nebyl. Léky pravidelně nebral a životosprávu nezměnil. Ve čtyřiatřiceti dostal infarkt. Už tu není,“ řekla pacientka.

Odměna pro lékaře

Lékaři i pojišťovny proto řeší, co s tím. Nedodržování léčebného režimu má totiž fatální dopad na zdraví lidí i na celý systém. „Škody z nesprávného či nedůsledného užívání léků šplhají každoročně k několika miliardám,“ potvrdil farmaceut Josef Suchopár.

Část pojišťoven už kvůli tomu začala chronicky nemocné sledovat. Lékaře, kteří je přimějí k dodržování správného režimu, pak odměňují. „Praktický lékař, který si vezme do péče pacienta, u něhož vidíme, že se jeho stav nezhoršuje, a který chodí pravidelně na pro-hlídky, dostane odměnu,“ řekl šéf svazu pojišťoven Ladislav Friedrich. Lékaři se zase snaží lidem lépe vysvětlovat, proč je pro ně medikament důležitý a jak v jejich těle funguje.