Takto podle lékařů dopadne až třetina všech chronických pacientů s chorobami, které nebolí – například s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Jenomže to se jim může stát osudným.

Podcenil léčbu a zemřel

Dokládá to příběh devětačtyřicetileté Simony Šarmírové a jejího bratra. Lékaři oběma odhalili dědičnou familiární hypercholesterolémii. Oba kvůli tomu museli polykat silné dávky medikamentů na snížení cholesterolu. „Ovšem zatímco já jsem se doporučení lékařů držela, můj bratr už tak důsledný nebyl. V pouhých čtyřiatřiceti letech kvůli tomu dostal infarkt. Už mezi námi není,“ řekla pacientka.

Užívání léků.Lékaři i pojišťovny už proto řeší, co s tím. Nedodržování léčebného režimu a špatné užívání medikamentů má totiž podle nich fatální dopad nejenom na zdraví lidí, ale i na celý systém. „Podle našich odhadů šplhají škody z nesprávného či nedůsledného užívání léků každoročně k několika miliardám,“ potvrdil expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

Bonus pro vzorné

Některé pojišťovny už proto začaly chronicky nemocné sledovat. Lékaře, kteří tyto pacienty přimějí ke spolupráci a k dodržování správného léčebného režimu, pak bonifikují. „Praktický lékař, který si vezme do péče například diabetika, u něhož vidíme, že se jeho stav nezhoršuje, a který chodí pravidelně na prohlídky, dostane finanční odměnu,“ uvedl šéf svazu pojišťoven Ladislav Friedrich.

Lékaři se zase snaží pacientům stále lépe vysvětlovat, proč je pro ně medikament důležitý a jak v jejich těle funguje.

„Říkáme jim i to, co jim reálně hrozí, když ho neužijí,“ doplnil praktický lékař Igor Karen. Řada lidí si totiž podle něj myslí, že když se jim po pár týdnech ulevilo, další léčbu už nepotřebují. Své léky tak podle něj přestane do dvou let brát dokonce polovina lidí po infarktu myokardu.