Drtivá většina pacientů si přitom péči hradila z vlastní kapsy. Obvykle totiž využívali služeb soukromých klinik, a to především očních.

„Mezi další obory, které z medicínské turistiky těží, patří například plastická chirurgie, umělé oplodnění, léčba obezity nebo stomatologie,“ vyjmenovává další časté cíle cizinců šéf České lékařské komory Milan Kubek. Cizinci kvůli těmto procedurám nechali v Česku více než půl miliardy korun.

Naopak výkony, na které lidem přispěla jejich domovská pojišťovna, tvořily jen asi desetinu všech případů. I tak si ale české zdravotnictví pořádně přilepšilo – průměrné náklady na jedno takové ošetření se totiž vyšplhaly ke 146 tisícům korunám. To je o patnáct procent víc než v předchozím roce, připomíná ve své zprávě Kancelář zdravotního pojištění.

Nevyužité možnosti

Cestování za doktorem.Podle odborníků má přesto česká medicína ještě obrovské rezervy. Pokud by se stát snažil, mohl by přilákat násobně víc turistů a vydělat na nich. Peníze by pak mohl použít na péči o české pacienty. Jenomže to se neděje.

„Což je velká škoda. Zdravotnictví je u nás na vysoké úrovni, navíc je bezpečné. Bohužel nemocnice, které by si mohly přijít na největší peníze, tedy ty příhraniční, jsou často tak personálně zdevastované, že toho nejsou schopné,“ hodnotí současný stav Milan Kubek.

Podle šéfa stomatologické komory a současně majitele soukromé kliniky Asklepion Romana Šmuclera skýtají největší potenciál obory, jako je onkologie nebo ortopedie. „V těch má Česko oproti Polsku a Maďarsku opravdu obrovské rezervy,“ uvedl.

Konzervativní Češi zůstávají doma

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale namítá, že v současnosti má vedení resortu co dělat, aby zabezpečilo péči o české pacienty. „V některých lokalitách už je situace doslova kritická,“ připomenul. Jakoukoliv podporu medicínské turistiky proto ministerstvo momentálně nepřipravuje.

Zatímco české zdravotnictví je pro jiné Evropany vysoce atraktivní, čeští pacienti se naopak k lékařům za hranice příliš nehrnou. Podle zprávy Kanceláře zdravotního pojištění jich za péčí vycestovalo sotva několik stovek – celkem 401 lidí si ošetření zaplatilo z vlastní kapsy, dalším 150 pacientům na to přispěla zdravotní pojišťovna. Průměrně přitom na každého pojištěnce vydala necelých 80 tisíc korun.

Proč? Zdravotní expert a bývalý ředitel strategie Všeobecné zdravotní Pavel Vepřek to nedávno vysvětlil tak, že jsou Češi velmi konzervativní. Navíc prý ne-umějí jazyky. „Takže radši zůstávají doma,“ uvedl.

Léčení v zahraničí navíc podle něj nepodporují ani čeští doktoři. „Většinou nikoho ke konkurenci neposílají, svoje pacienty si raději hlídají, aby se peníze utratily tady,“ dodal Pavel Vepřek.