Bude to jako v elektronickém bankovnictví: stačí jeden klik a pacient se ocitne na svém účtu. Zjistí, kolik péče během roku vyčerpal a jaké léky mu zdravotníci předepsali. Bude smět informace také sám doplňovat.

Takové jsou plány českého ministerstva zdravotnictví, které právě dokončuje paragrafové znění nového zákona o elektronickém zdravotnictví. Norma by měla začít platit už za dva roky.Infografika

Plány vs. realita

Jenomže zákon ještě není ani sepsaný a už naráží na odpor. Lékaři totiž shodně namítají, že jim přinese jen obrovské náklady navíc. V současnosti totiž používá jakékoliv nástroje elektronického zdravotnictví sotva zlomek z nich.

Třeba podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je sice k internetu připojeno asi 95 procent soukromých ambulancí, online služby ale ve skutečnosti nabízí jen třetina.

Příklady: webové stránky si zřídilo asi 38 procent doktorů, laboratorní výsledky si nechá-vá e-mailem poslat 33 procent ordinací a zdravotní dokumentaci vede čistě elektronicky jen osm procent lékařů.

„Spousta kolegů k tomu skutečně netíhne,“ potvrzuje i viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Důvody jsou podle něj zhruba tři.

Banky to umí, stát ne

Lékaři jsou jednak „věkově pokročilí“, takže to s počítači zkrátka neumí. Třeba průměr-ný věk praktického lékaře už překročil 54 let. U pediatrů je to dokonce o dva roky víc.

„Problém je také v internetovém pokrytí. O zdravotnictví většinou rozhodují lidé z velkých měst, kteří si absolutně neuvědomují, jaká je situace mimo Prahu. Třeba já mám sice k dispozici celou dobu mobilní data, a přesto se na chalupě k internetu nepřipojím,“ pokračuje Mrozek.

Snaha o elektronizaci zdravotnictví navíc podle něj doposud přinášela spíše jenom komplikace než výhody. „Státu se zkrátka nedaří přesvědčit lékaře o tom, že to má smysl. Pokud chce stát něco zavádět, měl by se vydat stejnou cestou, jakou šly třeba banky – přesvědčit uživatele o užitečnosti svých kroků,“ řekl. Pak si prý lékaři moderní techniku ještě rádi pořídí. Ušetří jim totiž práci.