IKEM v srpnu podepsal memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem a Stiborek označil za velký úspěch, že se první párová výměna uskutečnila už po necelých čtyřech měsících. Ukazuje to podle něj na výbornou spolupráci lékařů z obou zemí. Nyní uskutečněná transplantace podle Stiborka rozšiřuje možnost pro české pacienty, že naleznou vhodného dárce ledviny.

Lékaři z Izraele dopravili do Česka jednu ledvinu a obratem odletěli zpět s orgánem od českého dárce. Lékař Jiří Froněk z IKEM, který na české straně transplantace prováděl, zdůraznil, že jedna párová výměna umožnila sestavit řetěz transplantací, který ve výsledku zlepšil život šesti pacientům.

Párové výměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinný příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí například kvůli jiné krevní skupině, ale najde se vhodný příjemce jinde. Česko už od roku 2016 takto spolupracuje s Rakouskem, letos uzavřelo dohodu i s Izraelem.

Spolupráce i u léčebného konopí

Petříček dnes řekl, že provedená transplantace navazuje na tradičně dobrou česko-izraelskou spolupráci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se díky projektu posouvá potenciál české transplantologie. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové výměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.

IKEM patří dnes ke světové špičce v oblasti transplantologie, je to jedno z největších transplantačních center v rámci Evropy. Tato mezinárodní výměna ledvin rozšiřuje potenciál dárců a dává mnohem větší šanci pacientům na přežití a na kvalitní život," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj je to další oblast zdravotnické spolupráce s Izraelem, zmínil spolupráci u léčebného konopí.

IKEM letos transplantoval přes 280 ledvin

Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové výměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.

Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. V IKEM lékaři od ledna do listopadu podle dat Koordinačního střediska transplantací voperovali 28 ledvin od žijících dárců, dalších 254 od zemřelých dárců. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.