Průměrný věk českého doktora už se přiblížil skoro k padesátce, pediatři jsou na tom ještě o deset let hůř. Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka se přitom situace zlepšovat nebude. „Pokud stát okamžitě nezasáhne, ubude lékařů do čtyřiceti let každým rokem o procento,“ varoval Kubek.

Školy přijmou více mediků

Absolventi medicínyZdroj: DeníkMinisterstvo školství už proto hledá řešení. Dohodlo se s resortem zdravotnictví, že rozšíří řady absolventů medicíny. Každým rokem by se měly zvednout o deset až patnáct procent. Jejich záměr už podpořila i vláda, podle mluvčí resortu školství Jarmily Balážové dostanou lékařské fakulty už v tomto roce o 135 milionů korun víc.

Na další peníze by si měly školy přijít v následujících deseti letech. Podle předběžné dohody ministerstev s Asociací děkanů lékařských fakult by měla finanční injekce tvořit celkem šest a půl miliardy korun.

„Většina těchto peněz přitom poputuje na platy učitelů, které jsou dnes naprosto nedůstojné,“ přibližuje osud peněz předseda Asociace děkanů lékařských fakult Aleksi Šedo.

Nastupující pedagog si podle něj přijde na sotva 22 až 27 tisíc korun měsíčně. Docent s třicetiletou praxí si vydělá jen 45 tisíc korun a lidé s nejvyšší akademickou hodností dostávají kolem 60 tisíc korun měsíčně. Na školách proto podle Šeda nikdo učit nechce – odborníci raději prchají do lukrativnějších míst.

Skoro nejméně absolventů na světě

„Bez učitelů to přitom nejde. Jsou nezbytní pro zachování kontinuity jednotlivých oborů,“ připomíná děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Lékařské fakulty jsou podle něj dnes ohroženy – mladí akademici nepřicházejí a současní stárnou.

„Nové lékaře tak nemá kdo vychovávat,“ pokračuje Šedo a přidává srovnání se zahraničím: zatímco české fakulty jsou rády alespoň za jednoho učitele na sedm studentů, na americkém Harvardu si mohou dovolit zaměstnat jednoho učitele na jednoho studenta.

„Pokud ale začneme počty studentů navyšovat, a to dokonce už od příštího akademického roku, efekt se může projevit až v roce 2024,“ doplnil Šedo.

Z vysokých škol může začít vycházet daleko víc absolventů. Dnes jich má Česko osmý nejmenší počet na světě. Alespoň to vyplývá ze statistik, které zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tuzemské lékařské fakulty podle ní „vypouštějí“ jen asi 15 novopečených lékařů na 100 tisíc obyvatel ročně.

Přitom v sousedním Německu je to 54 absolventů a v Rakousku dokonce 58 mediků na 100 tisíc obyvatel ročně.

Ještě plodnější jsou finské univerzity, které dokážou každoročně vychovat skoro 67 mladých lékařů na 100 tisíc obyvatel.