V zahraničí působí společnosti nabízející testování DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky deoxyribonukleová kyselina). Tato nukleová kyselina je nositelkou genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných. Zpočátku šlo zejména o genealogii a zjišťování příbuzenských vztahů. Postupně se sektor rozšířil až do oblasti zdraví, krásy, fitness, výběru ideálního partnera či rozbor DNA domácích mazlíčků, aby šlo třeba přesně určit plemeno čtyřnohého přítele. Jsou lidé, kteří trend vítají, ale jsou tací, kteří před ním varují. Testování DNA na komerční bázi může znamenat skvělou pomoc, jenže také přinášet mnohá rizika.

Máme vás přečtené

Obchod s osobním genetickým testováním vzkvétá a spotřebitelé se mohou dozvědět o svém původu či zdravotních rizicích za pár stovek, ale i za mnoho tisíc. Jak se v současné nabídce orientovat? Jak si vybrat společnost? Jak ověřit spolehlivost testování? Jakou mám jistotu, že tato mimořádně citlivá data nebudou zneužita? Obavy často přehluší obyčejná zvědavost či nemožnost odolat zajímavé nabídce dozvědět se o sobě něco více. Jde ale vždy o spolehlivá, průkazná data, nebo může někdo narazit spíš než na odborníky na mágy s křišťálovou koulí v ruce?

Obor nefunguje ještě tak dlouho na to, aby měl ve všech ohledech nějaká pevná pravidla a regulace. Nicméně zdá se, že zatím přinejmenším velmi vynáší. Podle loňské informace British Medical Journal více než 30 milionů lidí na celém světě podstoupilo komerční test DNA, protože se zajímali o svůj genetický původ, predispozici k onemocnění nebo zděděné vlastnosti.

Ze zprávy ResearchAndMarkets.com zase vyplývá, že globální spotřebitelský trh s testováním DNA poroste během dalších čtyř let každoročně o 12,25 procenta a v roce 2026 dosáhne neuvěřitelného objemu 17,3 miliardy dolarů.

Zdroj: Youtube

Společnosti sbírající genetické informace si mnou ruce. Ancestry a 23andMe, dva hlavní hráči na globálním trhu, se dnes údajně dělí o titul největšího majitele světové kolekce lidských DNA. S dostupnou cenou kolem 60 dolarů nabízejí testy skýtající nepřeberné množství „zábavy“, ale i velkou šanci odhalit rodinná a rodová tajemství či dispozice k různým zdravotním komplikacím. Nejsou jediné. Například další z významných firem Gene by Gene uvádí, že její rodokmenová databáze DNA obsahuje údaje cca 2 milionů lidí. Přední izraelská firma MyHeritage udává, že má v databázi přibližně 2,5 milionu profilů.

Situace vzbuzuje otázky. Někteří odborníci se obávají, že informace získané z komerčního testování nemusí být vždy přesné, a v případě, že se týkají zdravotního stavu, mohou následně vést i k pochybným rozhodnutím. Existuje však i další riziko, kterým je soukromí. Není snad nic intimnějšího, než osobní genetické informace, přičemž souhlas s testováním znamená sdílet DNA s testovacími společnostmi.

Genetická analýza může odhalit nejen osobní informace, jako jsou stávající zdravotní stav nebo riziko rozvoje určitých onemocnění, ale také základní aspekty identity člověka, včetně jeho původu a potenciálních rysů jeho budoucích dětí. S neustálým vývojem genetické technologie pak samozřejmě vzrůstají i obavy z použití tajně shromážděného genetického materiálu pro reprodukční účely.

Sci-fi, nebo realita?

Téma vibruje společností již řadu let. Vzpomeňme jen na strach zpěvačky Madonny z tajného sběru DNA. Často bývala označována za paranoidní, když si po vystoupení začala najímat úklidové čety, aby vždy sterilizovaly její šatnu, když na každém turné vyžaduje nové záchodové prkénko. Byly to opravdu jen jakési sci-fi halucinace, je-li zřejmé, že svou DNA za sebou necháváme všude, kde se jen mihneme? Vlas, kousíček nehtu, odumřelé kůže, stopy slin, to vše jsou významné stopy DNA, tedy toho, co je dnes mnohými považované za tajemství pochopení celé identity člověka.

Zdá se, že genetické paparazzi čekají hody. „Když se do soudní síně nevyhnutelně dostanou spory týkající se genetických krádeží od veřejně známých osobností, soudci budou muset čelit zásadním otázkám týkajících se toho, jak genetika souvisí s osobností a identitou, majetkem, zdravím, nemocemi, duševním vlastnictvím či reprodukčními právy,“ napsala například Liza Vertinsky, profesorka práva z Marylandské univerzity pro magazín The Conservartion.

Zatímco u některých možnosti genetického rozboru vzbuzují až paranoiu, jiní jsou fascinováni, na čemž významně profitují mnohé komerční společnosti. Šancí, jak dobře pochodit, je stále bezpočet. Chcete-li uspět ve svém podnikání, pak se zaměřte na krásu či hubnutí. Dobře vypadat je ideál současnosti. I proto se značné množství subjektů, které působí v oblasti testování DNA, orientují tímto směrem.

„Náš výzkum ukazuje, že stárnutí pleti je z 60 procent ovlivněno geny a ze 40 procent životním stylem,“ uvedl například dr. Martin Stow, generální ředitel skupiny GENEU pro The Guardian. „DNA je testována v naší londýnské laboratoři, kde analyzujeme geny spojené s antioxidační ochranou a odbouráváním kolagenu, které určují rychlost stárnutí pokožky. Po testu a konzultaci předepisujeme personalizovaná séra péče o pleť, abychom optimalizovali a zajistili budoucí vzhled pleti zákazníka.“

Některé společnosti, například kanadské DNA Romance či Instant Chemistry, jsou zase založené na tom, že prostřednictvím testů DNA pomáhají lidem najít lásku a sexuální kompatibilitu. Pohnutky vypadají jako ideální – shoda DNA by restartovala staré dobré morální zásady pro ukázkové soužití: monogamní, celoživotní, intenzivní, dokonalé. Nelze se divit, že zájemců je požehnaně, a není vyloučené, že budoucnost párového soužití spočívá právě v ideální shodě DNA.

Nicméně genetické testování jde ještě dál. Příkladem budiž spuštění genetické aplikace s názvem „Jak moc jsi gay?“. Účel je jasný. Sběr DNA mající potvrdit geneticky danou homosexuální orientaci. Tohle „podnikání“ naštěstí vzbudilo velkou negativní reakci ze strany vědců, takže po čase byla pod jejich nátlakem aplikace z trhu stažena jako něco, co vzdoruje modernímu genetickému výzkumu. „Nemůžete poznat, že je někdo gay na základě jeho DNA, a nemyslím si, že by to kdy v budoucnu bylo možné,“ prohlásila Deanna Churchová, vědkyně působící v oblasti bioinformatiky a genomiky.

Obchod s aplikacemi GenePlaza, jehož bylo testování na potenciální homosexualitu součástí, však nabízí mnohé jiné aplikace – od výpočtu predispozice k depresi až třeba po předvídání matematických schopností. Za vzorek své DNA se dozvíte, jak rychle dokážete metabolizovat kávu, jak jste inteligentní, zda máte predispozici k nadváze, jestli jste ranní ptáče, či sova a mnoho dalších zajímavostí. Testy údajně nejsou přímo spojeny s vědci nebo jejich studiemi a interpretaci dat vytvořených aplikacemi provádějí výhradně vývojáři.

Mezi odborníky je za nejvíce znepokojující považována pravděpodobně aplikace Depression App, která má stanovit predispozici k depresivnímu onemocnění. Psychologové poukazují na to, že když se lidem řekne, že mají sklony k depresi, bývají následně méně schopní se s ní vyrovnat, čelit jí a manifestace příznaků může být naopak pravděpodobnější, než když o své genetické „predispozici“ dotyčný nic netuší.

Stále levnější technologie sekvenování DNA umožnila, aby se genetické testování stalo mnohem více než jen nástrojem v rukou lékařů. Stalo se také synonymem rozptýlení a nezřídka poskytuje jen velmi zředěnou verzi toho, co můžete získat od reálného poskytovatele zdravotní péče. Internet Health Report například poukazuje na omyl společnosti Orig3n, která v roce 2018 chybně identifikovala vzorek DNA labradorského retrívra jako DNA člověka. Zároveň píše: „Se souhlasem testování vaší DNA se stanete produktem. Váš genetický kód je cenný. A vy často nemáte ponětí, které společnosti k němu mají přístup a za jakým účelem.“

Bylo by již vhodné přikročit k regulaci

Testování DNA na komerční bázi dnes nabízí mnoho společností i u nás. Jednou z nich je i biotechnologický start-up Macromo sdružující vesměs mladé odborníky, kteří mají propojovat data ze životního stylu s genetickými údaji jednotlivců. I oni jsou si však vědomi rizik. „Zákazník dnes téměř nedokáže rozlišit, které společnosti nabízejí seriózní služby vysoké kvality a které se pouze přiživují na rostoucím trendu domácích DNA testů,“ říká spoluzakladatel společnosti Adam Sládek.

Zájem o testování DNA je celosvětově na vzestupu a vstup různých subjektů do této oblasti přinesl mnohé možnosti – od zjištění rizika onkologického onemocnění až po nalezení příbuzných či ideálního partnera. Jaká podle vás mohou být rizika zapojení byznysu do této vysoce odborné sféry, kdy běžný laik nepozná, jaké nabídky jsou adekvátní, relevantní, významné, finančně odpovídající a jaké pouze obratným využitím důvěry potenciálního spotřebitele?

Dnes si můžete vybrat z opravdu široké škály různých poskytovatelů a testovacích souprav. Myslím si, že by bylo vhodné v tuto chvíli již přikročit k nějaké regulaci. Tedy že by společnosti věnující se takovému podnikání měly splňovat jasně definované a státem kontrolované podmínky. Největším rizikem může být potenciálně rostoucí nedůvěra zákazníků, pokud bude mít řada z nich negativní zkušenosti se službami některých společností. Obávám se, že by pak nešlo o nedůvěru v jednotlivé společnosti poskytující tyto služby, ale v DNA testování jako takové. A to by představovalo problém nejen pro celý trh, ale i pro tuto oblast zdravotnictví, která má potenciál výrazně zefektivnit současnou prevenci.

Co nového přinesla věda v této oblasti v posledních letech? 

Tato oblast zdravotnictví se velmi dynamicky vyvíjí a máme tak, co se týče testování, stále více možností. Nedávno byla například publikována britsko-americká studie, která naznačuje, že jednoduchý krevní test dokáže odhalit několik typů zhoubných nádorů dříve, než se vůbec objeví příznaky rakoviny. Skvělý pokrok zaznamenala i péče o novorozence, díky rychlé analýze celého genomu dokáží lékaři odhalit genetická onemocnění během pouhých 48 hodin. Jen pro srovnání, starší testovací metoda někdy mohla trvat i několik týdnů.

Celogenomové sekvenování má ale hlavní uplatnění u dospělých. Pomáhá odhalovat možná onemocnění, která jsou ovlivnitelná včasnou prevencí. V tom směru nám vědecký pokrok umožnil mnoho, jelikož dříve byly náklady na přečtení celého genomu přímo astronomické. Přečíst první kompletní lidský genom stálo více než jednu miliardu amerických dolarů, v současnosti lze to stejné provést zhruba za 1000 dolarů.

Lze říci, která testování opravdu stojí za investici?

Já myslím, že všechna. Třeba u těhotných žen, které mají v rodinné anamnéze genetická onemocnění, je lepší provést prenatální test, který dokáže odhalit pravděpodobnost, že se dítě narodí se zdravotními problémy. To samé platí pro páry, které mají podezření na onemocnění, jež by se mohlo projevit u jejich dítěte. Testování je v tom případě nejlepší provést ještě před početím, aby byla možná genetická rizika odhalena včas. Pokud máte obavy o vlastní zdraví, existují DNA testy pro řadu onemocnění, jako je například rakovina prsu. I když jsou tyto testy užitečné, je třeba vždy myslet na to, že je musí provádět odborná laboratoř.

Podle čeho si vybírat společnost nabízející tyto služby?

Na prvním místě by měla být kvalita. Tu mohou garantovat pouze certifikované laboratoře. Dále by se zákazníci měli zajímat, kolik dat z DNA konkrétní společnost načte a jakým způsobem je vyhodnocuje. Zde platí, že čím více dat je přečtených, tím lépe. Mnohé společnosti šetří na hloubce a kvalitě čtení DNA. Výsledky se snaží statisticky odvodit a nezohledňují přitom konkrétní DNA klienta. Ačkoli se jedná o techniku často využívanou vědci při studiu populační genomiky, je důležité, aby byla aplikována pouze, pokud je to vhodné. A ještě jedna rada: ideální je, pokud uživatel dostane nejen výsledky testu, ale i praktické a individualizované rady, jak na základě genetické informace svůj život zlepšit.

Co si od svého působení na trhu slibujete vy? S jakými odborníky a vizemi jste na něj vstupovali?

Naším cílem není přinést pouze genetické testy. Pohlížíme na ně jako na začátek cesty k lepšímu zdraví našich uživatelů, kteří chtějí předejít zdravotním komplikacím. A to pomocí přesných doporučení šitých na míru na základě měřitelných dat a důkazů. V naší mobilní aplikaci chceme propojovat data ze životního stylu s výsledky genetiky. Následně poskytujeme konkrétní kroky pro zlepšení prevence.

Tento přístup je zásadní, jelikož to, zdali se onemocnění rozvinou, či nikoliv, není ovlivněno pouze genetikou, ale také vlivy prostředí a každodenních návyků. Rádi bychom vybudovali komplexní preventivní program, který bude propojitelný s péčí lékařů. Ostatně pro státní pokladnu je prevence několikrát levnější než následné hrazení rozvinutých onemocnění.

Můžete na praktickém modelovém příkladu ukázat, co všechno dokážete zjistit z odebraných slin a s jakou přesností?

Jde hlavně o genetické markery, které mohou poukazovat na zvýšené riziko vývoje některých onemocnění. Důležité je zmínit, že DNA se od narození již nemění, a proto výsledky jsou platné po celý život. Řekněme třeba, že se díky DNA testu dozvíte, že jste náchylní k vývoji osteoporózy. Na základě této informace můžete dělat informovaná rozhodnutí ohledně svého zdraví: začnete brát například doplňky stravy, aby měl váš organismus dostatek vitaminu D a vápníku, nebo si můžete nechat otestovat hustotu kostí, abyste věděli, jak náchylní jste na zlomeniny. Takových onemocnění, jejichž rozvoj lze zvrátit vhodnými preventivními kroky, monitorujeme celkem 53 a stále budeme doplňovat další.

Navíc se věnujeme také sportovním vlohám, rizikům rozvoje intolerance potravin a často předepisovaných léků. Díky tomu zjistíte dopředu, jaké léky vám více vyhovují, abyste předcházeli komplikacím s nevhodným dávkováním nebo vedlejšími účinky. Naši zákazníci díky DNA testům odhalili svá vrozená rizika pro různé typy rakoviny, ale i vzácná onemocnění, kterým však lze velmi dobře předcházet preventivními kontrolami a včasnou léčbou. Poskytujeme také již zpopularizované informace například o genetickém původu uživatele, tedy z jakého geografického regionu pocházejí jeho předci.

Laik se jen stěží vyhne možným nástrahám v této oblasti. Které aspekty jsou pro zvážení toho, zda se s někým podělí o svoji DNA, nejdůležitější?

Důležité je si uvědomit, co od testování očekáváte. Dnes existuje mnoho testů DNA od různých společností, takže vyznat se v tom, který je pro vás ideální, může být celkem oříšek. Rozhodně by měli zákazníci věnovat více času ověřování konkrétní služby. Spolupracující laboratoře, množství přečtených dat a bezpečnost osobních údajů. To jsou asi ty nejdůležitější aspekty pro výběr.