Nemocnost v porovnání s předchozím týdnem dokonce poklesla, a to ve věkové kategorii 25 až 59 let dokonce o 26 procent.

Epidemiologové očekávají, že s koncem roku půjdou čísla nahoru.

„Nemocnost se drží pod hranicí epidemie. Situace je klidná a odpovídá roční době,“ hodnotila aktuální nemocnost vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Převažují běžné infekce horních dýchacích cest. Chřipkové viry jsou v menšině.

„Už se dá říci, že letos bude převažovat chřipka A, kde je nástup rychlejší - vloni epidemii způsobila chřipka typu B. Podle prvních záchytů v republice a situaci v Evropě to zatím vypadá na A, ale ještě se to může změnit,“ informovala epidemioložka.

Mezi lidmi se šíří chřipkové viry A, B, C. Zatímco A probíhá v explozivních epidemiích, B nevyvolává pandemie, probíhá spíše v lokálních, pomaleji se šířících epidemiích.

Chřipka C se vyskytuje minimálně, zejména u dětí, průběh je mírný. Virus typu A často mutuje. Dá se říci, že chřipka A je proto závažnější.

Na Olomoucku nemocnost poklesla

Na Olomoucku, kde bylo 1412 případů na 100 tisíc obyvatel, nemocnost oproti předchozímu týdnu poklesla o 14,9 procenta.

Nejvyšší pokles byl zaznamenán ve věkové kategorii 25 až 59 let, a to 26,5 procenta.

V celém Olomouckém kraji pak klesla nemocnost 7,7 procenta.

Epidemiologové zatím neregistrují žádný závažný případ chřipkového onemocnění. O epidemii odborníci hovoří, když relativní nemocnost dosáhne 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Celý podzim byl vzhledem k počasí netypický. Očekáváme, že chřipka se objeví kolem Vánoc a po Vánocích,“ uzavřela Hanáková.