"Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Hygienici zaznamenali nárůst nemocnosti ve všech věkových skupinách a ve všech krajích. Nejvíc nemocných k počtu obyvatel je v Jihočeském, Plzeňském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Jde o jediné infekční onemocnění, které se v době epidemie pravidelně projevuje na statistikách celkové úmrtnosti. Odborníci proto zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám doporučují očkování. Mají ho hrazené ze zdravotního pojištění, ostatní si mohou o příspěvek požádat zdravotní pojišťovnu. "Viry, které cirkulují, odpovídají složení vakcíny, tudíž je vakcína preventabilní z hlediska účinnosti," řekla odpoledne novinářům Gottvaldová.

Královéhradecký kraj

Počet nemocných se tento týden v kraji zvýšil o 27 procent na 1670 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Hygienici k dnešku evidovali 12 případů klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho jeden člověk zemřel.

"V souvislosti s celkovou dynamikou vývoje lze konstatovat, že se jedná o fázi plošné epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu," uvedli dnes hygienici na webu krajské hygienické stanice.

Nejvíce nemocných v uplynulém týdnu hygienici evidovali na Hradecku. Naopak nejméně nemocných měli hlášeno z Náchodska.

Zákaz návštěv zatím z nemocnic v kraji vydala Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Zákaz návštěv se ode dneška do odvolání týká vybraných klinik a oddělení. Platí na celé 4. interní klinice, na plicní klinice, na klinice infekčních nemocí a na vybraných odděleních 3. interní kliniky. Návštěvy nemohou ani na oddělení s hospitalizovanými novorozenci porodnicko-gynekologické kliniky. Na odděleních, kde zákaz návštěv není, musejí návštěvy k pacientům přistupovat pouze v ústence.

Více informací o situaci v Hradci Králové naleznete zde:

Loni na přelomu ledna a února byla situace s chřipkovými onemocněními v kraji obdobná. Hygienici tehdy oznámili vypuknutí chřipková epidemie, nemocných tehdy bylo 1545 na 100 tisíc obyvatel. Epidemie loni trvala do prvního týdne v březnu.

Liberecký kraj

Na 100 tisíc obyvatel je 1683 případů nemocí dýchacích cest. Nemocnost stoupla v kraji za poslední týden o 18 procent. Novináře dnes o tom informoval krajský hygienik Vladimír Valenta. "Dáváme doporučení zdravotnickým zařízením a zařízením sociální péče, aby omezila návštěvy," dodal.

Nemocnost v kraji dosáhla epidemického prahu, za nějž hygienici považují 1600 až 1800 nemocných na 100 tisíc lidí. Nejhorší situace je v kraji na Semilsku. Nemocnost tam stoupla o 60 procent na 2104 případů na 100 tisíc obyvatel. "Zejména díky tomu, že je tam postižená starší věková kategorie," uvedl Valenta. Lidé starší 65 let patří mezi rizikové skupiny pro závažný průběh chřipky.

Letos měla nemoc závažný průběh u tří lidí, jeden zemřel. "Byla to osoba s přidruženými základními onemocněními. Nejednalo se o osobu, která by před tím byla úplně zdravá," uvedla epidemioložka Jana Prattingerová.

V tomto týdnů výrazně přibylo laboratorně potvrzených případů chřipky, bylo jich 27. Od začátku chřipkové sezony, tedy od září 2019 do minulého týdne jich bylo 38. Celkem tak hygienici evidují 66 případů, v drtivé většině z nich šlo o virus typu A.

Více o epidemii v Libereckém kraji naleznete zde:

Moravskoslezský kraj

V tomto týdnu počet nemocných vzrostl o 26,3 procenta na 2100 případů na 100 tisíc obyvatel, což znamená že byl překročen epidemický práh. Nejhůře je na tom stále Opavsko. ČTK o tom dnes informovala krajská hygienička Pavla Svrčinová.

"Nejvyšší počet nemocných byl hlášen z okresu Opava, kde onemocnělo 3979 osob na 100 tisíc obyvatel," uvedla Svrčinová. Nejčastěji nemocné jsou stále děti předškolního věku, kde nemocnost dosáhla 5574 případů na 100 tisíc obyvatel.

V regionu byly v tomto týdnu hlášeny tři nové případy chřipky se závažným klinickým průběhem. Šlo o tři neočkované muže z okresu Ostrava-město a Frýdek-Místek. Museli být hospitalizováni na odděleních ARO a JIP.

"Na lékařských službách první pomoci se podíl osob ošetřených pro akutní respirační infekce pohyboval v rozmezí do 58,1 procenta," doplnila Svrčinová.

Epidemie chřipky zasáhla v Česku už řadu krajů. Podle hygieniků nejvíce stonají děti. K příznakům onemocnění patří kašel, chřipka, horečka, zimnice nebo bolest hlavy. Nemocnost se před vysvědčením výrazně projevovala i ve školách, z nichž některé kvůli tomu slučovaly třídy nebo třeba upravovaly provoz jídelny.

Více o situaci v Moravskoslezském kraji naleznete zde:

Pardubický kraj

Počet akutních respiračních chorob prudce vzrostl a dosáhl úrovně epidemie. Na 100 tisíc obyvatel připadá více než 1700 nemocných. Nejvíce zasaženy jsou okresy Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí, na Pardubicku jsou zatím choroby rozšířeny méně, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

"V tomto týdnu přibylo akutních respiračních infekcí o 44 procent. Jako kraj jsme přesáhli hranici epidemie," uvedla Hégrová. Nemocemi nejvíce trpí děti předškolního a školního věku a také mladí lidé do 24 let. Hygienici evidují již z minulého týdne dva závažné případy onemocnění s komplikacemi, nikdo ale na jejich následky nezemřel.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje zvažuje, zda od pondělí 3. února nevyhlásí kvůli epidemii omezení návštěv, řekl ČTK Dušan Korel, který má na starosti komunikaci s veřejností. Podle Hégrové by lidé měli návštěvy příbuzných ve zdravotnických a sociálních zařízeních odložit, pokud se sami nebudou cítit v pořádku. Některé domovy důchodců již k tomu veřejnost vyzvaly.

"Příští týden se nemocnost bude zřejmě ještě zvyšovat. Pak přijdou jarní prázdniny a díky nim se situace opět zklidní," odhaduje Hégrová.

Plzeňský kraj

Počet lidí s akutními respiračním infekcemi a chřipkami se za týden zvýšil o 36 procent. V regionu, v němž žije téměř 590 tisíc obyvatel, je nyní v přepočtu 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Za hranici epidemie považují hygienici nemocnost 1500 lidí na 100 tisícobyvatel. Absolutně je v kraji 9229 lidí s respiračními onemocněními, to je o 2457 více než minulý týden. Údaje o nemocnosti ČTK poskytla pracovnice Krajské hygienické stanice v Plzni.

Největší nemocnost zaznamenali hygienici v tomto týdnu na Klatovsku, kde je v přepočtu na 100.000 obyvatel 1989 nemocných a nemocnost oproti minulému týdnu stoupla o 81 procent. Vysokou nemocnost má také okres Plzeň-jih s 1928 nemocnými na 100 tisíc obyvatel a nárůstem nemocnosti oproti minulému týdnu o 47 procent. Nad hranicí epidemie se drží ještě Tachovsko s 1778 nemocnými na 100 tisíc obyvatel a nárůstem o 42 procent a Plzeň, kde se nemocnost zvedla o 14 procent. Naopak nejmenší podíl nemocných má Domažlicko, kde marodí v přepočtu 1173 lidí.

Středočeský kraj

Respirační onemocnění má 1911 lidí ze 100 tisíc, o 32 procent víc než před týdnem. Nemocnice zakazují návštěvy, uzavřeny jsou i některé školky a školy. Nejvíce nemocných je mezi malými dětmi, uvedla dnes ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Nejvyšší nemocnost lidí s infekcí dýchacích cest lékaři hygienikům hlásili v okrese Praha-východ, nejnižší v okrese Kolín. "V porovnání s předchozím kalendářním týdnem byl zaznamenán výrazný vzestup onemocnění s klinickým obrazem chřipky," dodala mluvčí. Celková nemocnost v regionu v tomto případě činí 246 případů na 100 tisíc obyvatel, oproti předchozímu týdnu téměř o 60 procent více.

Zákaz nebo omezení návštěv vydaly například Městská nemocnice Městec Králové, nymburská nemocnice nebo kralupská léčebna dlouhodobě nemocných. "Byla uzavřena řada školských zařízení v okresech Kladno, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram a Rakovník," doplnila Rumlová.

Hygienici v kraji od začátku chřipkové sezóny evidují šest závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, v jednom případě s úmrtím. V uplynulém týdnu na komplikace spojené s chřipkou nikdo nezemřel.

Více o chřipkové epidemii ve Středočeském kraji naleznete zde:

Ústecký kraj

Nemocných akutními respiračními onemocněními a chřipkami je v kraji přes 14 400, což je 1800 lidí na 100 tisíc obyvatel. Počet nemocných v porovnání s minulým týdnem stoupl o 40 procent, hranicí pro vyhlášení chřipkové epidemie je 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel. ČTK to dnes řekla ředitelka ústecké krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

V Ústeckém kraji žije okolo 820 tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je na Teplicku, kde má respirační onemocnění víc než 2300 lidí na 100 tisíc obyvatel. Podle Šimůnkové postihuje onemocnění nejvíc děti předškolního a školního věku. "Stoupla nemocnost také u dorostu a studentů," dodala.

Školy v krajském městě se s výrazně vyšším počtem nemocných dětí sice potýkají, ale kvůli pololetním prázdninám a následujícím jarním prázdninám zavřené nebyly, informoval ČTK náměstek primátora Michal Ševcovic (PRO Zdraví a Sport). "Nicméně jaká bude situace po 10. únoru, kdy prázdniny končí, lze těžko předpovídat," uvedl. Zavřené školy nehlásí ani Teplice, Chomutov a Děčín.

Obyvatelé by se tedy měli přichystat i na to, že nemocnice v regionu pravděpodobně uzavřou řadu svých oddělení pro návštěvy. Už ve čtvrtek byly zavřené ARO a JIP v teplické nemocnici ze sítě Krajské zdravotní, která plánovala zavést stejné opatření i v dalších svých špitálech. O mimořádných opatřeních včera zatím neuvažovali v nemocnici v Kadani. V Litoměřicích také ne, tam ale bedlivě sledují doporučení hygieniků.

Více informací o situaci v Ústeckém kraji naleznete zde:

Zlínský kraj

Akutní respirační onemocnění má 1951 lidí ze 100 tisíc, což je o 40 procent více než před týdnem. Nárůst o 218 procent hygienici zaznamenali u onemocnění chřipkou, má ji 327 lidí ze 100 tisíc obyvatel. Na základě těchto údajů a výrazné dynamiky nárůstu počtu nemocných ve všech věkových skupinách i ve všech okresech kraje je zřejmé, že Zlínský kraj je ve fázi nastupující celoplošné epidemie, řekla dnes ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková.

Hygienici z preventivních důvodů s platností ode dneška doporučili omezit návštěvy v různých zařízeních. Krajské nemocnice vyhlásí zákaz návštěv na lůžkových odděleních. Ode dneška platí v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně a Kroměřížské nemocnici, od soboty v Uherskohradišťské a Vsetínské nemocnici, řekl ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Zákaz platí do odvolání.

"Takový vývoj jsme očekávali, chřipek bohužel opravdu rapidně přibývá a nezvykle teplý leden k tomu jen přispěl. Zákaz návštěv je pro pacienty i jejich blízké vždycky nepříjemný, proto jim děkujeme, že situaci chápou. Jde přece jen o zdraví našich pacientů, jejich stav by se případným přenosem infekce zvenčí mohl zkomplikovat, čemuž chceme tímto opatřením předejít," uvedl předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. V Nemocnici Valašské Meziříčí, která je součástí skupiny Agel, bude platit zákaz návštěv od pondělí, výjimkou bude porodnice, kde zákaz platit nebude.  

Další informace o situaci ve Zlínském kraji naleznete zde:

Doporučené omezení návštěv se týká lůžkových zdravotnických zařízení, domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením i domovů se zvláštním režimem. "Vyhlášení omezení či regulace návštěv a jeho následné odvolání je plně v kompetenci ředitelů jednotlivých zařízení po zvážení místní situace," uvedla Hošková.

Nejvíce nemocných respiračními onemocněními je mezi dětmi do pěti let, v této kategorii stůně 4903 dětí ze 100 tisíc, což je o 41 procent více než před týdnem. Nejvyšší nárůst nemocnosti zaznamenali hygienici u školáků, tedy dětí mezi šesti a 14 lety, nemocných je jich 3881 ze 100 tisíc, o 46 procent více než před týdnem.

"Stejná situace je i u chřipkových nákaz, kdy nejvíce postižení jsou školáci, ale i lidé ve věku 25 až 64 let, nicméně začíná stoupat i nemocnost v nejrizikovější kategorii, tedy u osob nad 65 let věku," uvedla Hošková. Nemocnost v kraji by se podle ní měla příští týden zvyšovat.

V kraji již byly tři závažné průběhy chřipky typu A. Nikdo v souvislosti s onemocněním nezemřel. Minulou zimu bylo v kraji 14 závažných případů chřipky, na následky onemocnění zemřeli tři lidé.

Jihomoravský kraj

Na prahu chřipkové epidemie se nachází také Jihomoravský kraj. Oproti minulému týdnu zaznamenali lékaři výrazný nárůst onemocnění. Podle hygieniků je na sto tisíc obyvatel momentálně 1711 nemocných. Informovali o tom v pátek v poledne.

Některé nemocnice v kraji už vyhlásily zákaz návštěv. „Z důvodu zvýšeného počtu respiračních onemocnění a předpokladu vývoje v dalších dnech od pondělí 3. února zakazujeme návštěvy v nemocnici. A to až do odvolání,“ sdělila mluvčí břeclavské nemocnice Táňa Svobodová. Stejné opatření vydali také ve zdravotnickém zařízení v Hustopečích.

Blanenská městská nemocnice vydala už začátkem ledna doporučení, aby lidé omezili návštěvy na jejích lůžkových odděleních. To zatím platí beze změny. Vstup do zařízení mají v těchto dnech lidé zvážit s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav.

Více o situaci v Jihomoravském kraji naleznete zde:

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji udeřila chřipková epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními onemocněními, včetně chřipky, za poslední týden narostl o 21,6 procenta na 1981 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je na Olomoucku, kde vylétla na 2276 případů na 100 tisíc obyvatel. Vzrostl počet případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem.

„V rámci Olomouckého kraje máme aktuální nemocnost na konci týdne 1981 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je ve věkové kategorii dětí do pěti let a nejvyšší nárůst evidujeme v kategorii šest až čtrnáct let,“ popisovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Více o situaci v Olomouckém kraji naleznete zde:

Praha

Počet případů chřipky a nemocí dýchacích cest dosáhl v Praze podle hygieniků hranice epidemie. Nemocných je více než 1500 na 100 tisíc obyvatel. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Počet nemocných stoupl proti minulému týdnu o 22 procent. Některé pražské nemocnice začaly omezovat návštěvy na vybraných odděleních.

Nejvyšší podíl nemocných je v populaci dětí do pěti let. "Byly hlášeny tři nové případy chřipky s těžkým průběhem s nutností hospitalizace na odděleních JIP nebo ARO. Celkově je tedy na území Prahy hlášeno 16 případů chřipky s těžkým průběhem a z toho tři s úmrtím," uvedli hygienici.

Fakultní nemocnice Motol informovala, že zakazuje ode dneška návštěvy na oddělení LDN - Centrum následné péče. Thomayerova nemocnice v Krči sdělila, že návštěvy nesmějí od soboty 1. února na tamní 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty.

Jihočeský kraj

Počet pacientů za poslední týden vzrostl o 23,9 procenta. Hygienici nyní evidují 2211 případů respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel. ČTK to dnes řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Na následky chřipky zatím zemřelo na jihu Čech jedno dítě.

Nárůst zaznamenali hygienici ve všech věkových skupinách, nejvíc u předškolních dětí do pěti let, kde nemocnost vzrostla proti minulému týdnu o 27,4 procenta na 6662 případů na 100 tisíc lidí. "V této věkové kategorii je nejvyšší nemocnost," uvedla ředitelka.

Nejvíce nemocných je v okrese Český Krumlov, kde jich připadá 3403 na 100 tisíc obyvatel, druhý nejvyšší počet nemocných je na Českobudějovicku, 2934 případů na 100 tisíc lidí. "Z chřipkových virů dominuje v populaci kraje chřipka typu A. V týdnu jsme zaznamenali dva klinicky závažné případy chřipky. Jednalo se o muže a ženu ve věkové skupině 65 let a víc z okresu České Budějovice a Jindřichův Hradec," uvedla ředitelka.

Kvůli chřipce a akutním respiračním chorobám nesmí návštěvy do českokrumlovské, jindřichohradecké, prachatické, strakonické a volyňské nemocnice, omezené jsou návštěvy v nemocnici České Budějovice. Zákaz platí i v domově se zvláštním režimem v Rakvicích na Písecku, v píseckém Alzheimercentru, ode dneška i v Diakonii ČCE - písecké středisko Blanka. Od 1. února zakáže návštěvy českobudějovický domov pro seniory Máj, domov pro seniory U Hvízdala v Českých Budějovicích od 3. února. Ode dneška jsou zakázané návštěvy i v domech s pečovatelskou službou Lidická a Rybniční ve Strakonicích. Od 21. ledna nesmí návštěvy do táborského Senior domu.

Více informací z jihu Čech naleznete zde:

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji dosáhla nemocnost chřipkovými onemocněními hranice epidemie. Nemocných je 1853 lidí na 100 tisíc obyvatel. Proti minulému týdnu jde o nárůst o 38,5 procenta. Nemocnost akutními respiračními infekcemi stoupla ve všech věkových skupinách, informovala dnes ČTK Krajská hygienická stanice Karlovy Vary. Tři lidé už v Karlovarském kraji na následky chřipky zemřeli.

Nejvyšší nemocnost byla v pátém kalendářním týdnu v okrese Karlovy Vary, kde bylo 2055 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejnižší byla v okrese Cheb, kde bylo 1628 nemocných na 100 tisíc obyvatel, v okrese Sokolov byla nemocnost 1841 na 100 tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu vzrostl podíl nemocných chřipkovými chorobami ve všech okresech, a to v okrese Karlovy Vary o 48,7 procenta, v okrese Sokolov o 58,4 procenta a v okrese Cheb o 11,7 procenta.

V posledním týdnu bylo zjištěno šest nových potvrzených případů chřipky, v letošní zimní sezoně je to už 24 případů.

"Karlovarská krajská nemocnice od počátku letošního roku eviduje 20 potvrzených případů chřipky. V současné době není v naší nemocnici hospitalizován žádný pacient s těžkým průběhem tohoto onemocnění," řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Hygienici ale upozorňují na to, že nemocných přibývá. "Situaci proto monitorujeme a naše nemocnice je připravena v případě nárůstu počtu nemocných přijmout odpovídající opatření," dodal mluvčí.