Kdy a kde odstartuje očkování v našem regionu proti prasečí chřipce?
Očkování začíná ve vakcinačních centrech tento týden. V pelhřimovské nemocnici v úterý, v havlíčkobrodské pak dnes. Začátek očkování se odvíjí od termínu, kdy vakcinační centra obdrží vakcínu.

Co jste museli řešit v těchto dnech jako hlavní bod celé očkovací kampaně – distribuci vakcín, informovanost lékařů, nebo něco jiného?
Odbor zdravotnictví ve spolupráci s ostatními zainteresovanými připravil aktualizaci Pandemického plánu kraje Vysočina. Všechny nemocnice v kraji i zdravotnická záchranná služba mají vypracovány své pandemické plány, které jsou součástí krajského plánu. Dále se intenzivně pracovalo ve spolupráci s vakcinačními centry, za což jim patří velký dík, na logistice jejich práce.

Kolik obyvatel Vysočiny by mělo být očkováno proti prasečí chřipce? Jak jste vybírali tzv. rizikové skupiny? Bylo něco v kraji zvláštní, třeba v souvislosti s tím, že tady máme Jadernou elektrárnu Dukovany?
Podle původních předpokladů - v případě dvoudávkového schématu očkování - mělo být v očkovacích centrech našem kraji očkováno něco okolo sedmi tisíc lidí. K tomu je potřeba připočíst ještě pacienty, které budou očkovat praktičtí lékaři. Tento počet na odboru zdravotnictví neznáme.

Podle nových informací, že pro převážnou většinu lidí vybraných pro očkování, bude stačit jednodávkový režim, se budou tyto počty měnit. Odbor zdravotnictví podle předem stanovených kritérií ministerstvem zdravotnictví a ve spolupráci s vytipovanými zdravotnickými zařízeními v kraji zpracovával data o počtu zdravotníků a pracovníků v sociálních službách určených k očkování. Ostatní důležité skupiny, to znamená pracovníky nezbytných veřejných služeb, vytipovával hasičský záchranný sbor.

Máte jako lékař větší obavu z nového druhu chřipky, nebo je to jen normální, běžný vývoj?
V historii lidstva již došlo několikrát k mutaci viru chřipky, takže to považuji za běžný vývoj. Zásadní obavy tudíž nemám a kraj Vysočina dělá maximum pro zvládnutí očekávané pandemie prasečí chřipky.

Zkuste jako odborník poradit lidem – jak se chránit, jak reagovat na první příznaky, proč hned nezmatkovat…
Určitě bychom všichni měli dbát na správné hygienické návyky, být zodpovědní a ohleduplní k ostatním. V případě, že jsme sami nemocní (máme třeba kašel či rýmu), to znamená zůstat doma a léčit se.

V případě,že nepatříme do rizikové skupiny pacientů – tedy lidí, kteří jsou ohroženi komplikovaným průběhem chřipkového onemocnění – například těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství, děti do 24 měsíců věku, dospělí ve věku 65 let a starší, lidé s některým chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, s cukrovkou, s nádorovým onemocněním, lidé s výraznou obezitou – se doporučuje zůstat doma a léčit se běžnými přípravky proti chřipce.

Teprve když nedojde během dvou tří dnů ke zlepšení, nebo se naopak stav zhorší, doporučujeme kontaktovat svého praktického lékaře. Ale pacienti z rizikových skupin by měli svého lékaře kontaktovat ihned.

Další reakce odborníků

• Zjistit jestli jde o prasečí či sezónní chřipku, nebo jestli pacient trpí zánětem horních cest dýchacích, je podle primáře infekčního oddělení kyjovské nemocnice Josefa Blažka problematické. Vyšetřují se totiž pouze pacienti, kteří jsou v životu ohrožujícím či závažném stavu. „U lidí, kteří přijdou s tím, že mají teplotu osmatřicet stupňů, není potřeba zjišťovat, jestli mají prasečí chřipku. Ta se řeší pouze u závažných stavů,“ vysvětlil primář. Podle něj však jsou lidé, kteří do nemocnice přijdou s prasečí chřipkou, ale nejsou testováni. „Nemocnost obyvatelstva narůstá. Každý den je minimálně dvacet až třicet lidí nemocných na horní cesty dýchací,“ přiblížil Blažek.

Epidemiolog Krajské hygienické stanice se sídlem v Hodoníně Libor Šmíd předpokládá, že hlavní příval chřipek teprve přijde. „Myslím, že během čtrnácti dnů bude situace, která se týká chřipek horší,“ soudí. Převažující většinu chřipkových onemocnění teď podle něj tvoří právě chřipky prasečí, které převažují nad chřipkami sezónními. „Je to dané tím, že se virus začal šířit a přece jenom proti sezónní chřipce jakási proočkovanost mezi lidmi je, stejně jako určitá imunita,“ vysvětlil Šmíd.