„Když jsem se dostal do nemocnice, vypadaly moje nohy jako kmeny stromů… Byly natolik oteklé, že už jsem skoro nemohl hýbat prsty u nohou. Samozřejmě jsem si všiml, že mám oteklé nohy už dříve, stejně jako se mi někdy hůře dýchalo, ale ignoroval jsem to. Myslel jsem si, že potíže nakonec zmizí. Měl jsem zafixováno, že by se člověk neměl zas tak sledovat, pokud vyloženě neumírá. Jenže přesně to byl můj případ. Jednoho dne jsem najednou nemohl dýchat, jako bych zapomněl, jak na to,“ popisuje 65letý Antonín.

„Manželka mě odvezla do nemocnice, kam jsem byl okamžitě přijat z důvodu dlouhotrvajícího srdečního selhání. Můj stav se během pár hodin zhoršil natolik, že jsem vlastní ženu nepoznával. Dostal jsem infekci a dva týdny byl v kómatu. Lékaři mi zachránili život tím, že mi zavedli mechanickou srdeční podporu. Bez ní bych do šesti měsíců zemřel," vyprávěl Antonín.

Jeho stav se rychle zlepšil. "Když mě moje žena po operaci poprvé viděla, dělala si legraci, že jsem se snad i opálil. Jakmile mi srdce začalo zase fungovat, vrátila se mi do obličeje normální barva. Při pohledu zpět je snadné pochopit, proč jsem měl problémy se srdcem. Pracoval jsem jako řidič kamionu 13 až 18 hodin denně, šest dní v týdnu. Spal jsem pár hodin denně, často jsem jedl na benzínkách. Skoro pořád jsem byl na cestách a vůbec se o sebe nestaral," přiznává.

POČTY

* Výskyt nemoci ve vyspělých zemích je 0,4 až 2 %.
* U lidí nad 70 let vzrůstá pravděpodobnost nemoci až na 10 %.
* Chronickým srdečním selháním trpí až 200 tisíc Čechů.
* Ročně je v Evropě diagnostikováno na půl milionu nových pacientů.
* U chronického srdečního selhávání umírá asi polovina pacientů do 5 až 8 let.

"Vzhledem k tomu, že jsem byl pořád pryč, často jsem přišel o školní besídky, narozeniny dětí a další důležité akce, kde se scházela moje rodina. Od doby, co proběhla operace, mám konečně čas i na tyto věci. Nedávno jsem se zúčastnil promoce své vnučky a byl jsem u narození vnuka. Mrzí mě, že dříve jsem tohle neocenil. Čekám teď na transplantaci srdce, a jakmile se najde vhodný dárce, mohl bych ji podstoupit – doufám, že to bude brzy," dodává Antonín.

JAK SE NEMOC LÉČÍ

Chronické srdeční selhání je označením pro řadu symptomů, které jsou způsobeny postižením srdeční funkce, kdy i přes dostatečné plnění srdečních komor klesá minutový srdeční výdej a srdce není schopno pokrýt metabolické nároky tkání. Medikamentosní léčba zahrnuje celý komplex léků, které ve svém důsledku vedou ke zmírnění příznaků a zlepšení stavu nemocného (diuretika, betablokátory, inhibitory ACE, blokátory aldosteronu, srdeční glykosidy a řada dalších). Moderním trendem jsou postupy nefarmakologické léčby (implantabilní kardiostimulátory umožňující synchronizaci práce srdečních komor, defibrilátory), existují další možnosti léčby a sledování (např. domácí monitorace). Ve velmi těžkém stadiu nemocni jsou někteří doporučeni k srdeční transplantaci.

(Zdroj: Nemocnice Na Homolce)

INFORMACE O NEMOCI

* Srdce při chronickém srdečním selhání funguje nedostatečně, takže omezuje pacienta v jeho aktivitách. Je unavený, zadýchává se, nezvládá klasické úkony jako dříve.

* Mezi nejčastější příznaky nemoci patří pomalu se zhoršující tolerance námahy, zprvu při větší námaze, později třeba i při oblékání, nebo v klidu. 

* Může se objevit noční záchvatovitá dušnost, kašel, celková únavnost.

* Časté jsou otoky kolem kotníků i části lýtek, zvětšení obvodu břicha spojený s tlakem v břiše a nechutenstvím. Změny v prokrvení mozku vedou k poruchám paměti, změně myšlení, zmatenosti či depresím.

* Levostranné srdeční selhání je způsobeno poruchou funkce levé komory, která vypuzuje krev do celého těla, takže nejsou dostatečně prokrvené orgány (ledviny, játra) a před levou komorou se v plicích, což se projevuje dušností.

* V případě pravostranného selhání jsou typické otoky končetin.

RECEPT PRO ZDRAVÍ

Sýrové špecle

Ingredience:
400 g mouky
4 vejce
sůl, pepř
strouhaný muškátový oříšek
200 ml perlivé minerálky
200 g sýru ementál
1 cibule
2 lžíce sádla
cibule
1⁄2 svazku pažitky

Postup:

Smíchejte dohromady mouku, vejce, lžičku soli, špetku muškátového oříšku a minerálky. Těsto pak nechte 15 minut odpočívat. 
Do varu uveďte 5 litrů osolené vody.

Těsto protlačte lisem na špecle. Špecle následně vařte při mírné teplotě, dokud nevyplavou na hladinu. Poté je vyndejte a nechte okapat.

Troubu předehřejte na 200 °C. Nastrouhejte si sýr a společně se špeclemi je nandejte do vymaštěné nákypové formy. Celou směs opepřete a zapékejte 10 minut.

Nakrájejte cibuli na kolečka a na sádle na ji dozlatova opečte a okořeňte. Nakrájejte i pažitku a společně s cibulí nasypte na špecle.

TIPY PRO ZDRAVÉ SRDCE

Stává se vám, že kvůli stresu a nekončícímu seznamu úkolů nemůžete usnout? Nevyspáním si ale zaděláváte na zdravotní problémy a stres se tím bude jen zvyšovat. Hned tu máte začarovaný kruh. Kvůli stresu nespíte, a pak se stresujete, že nemůžete usnout. A stres i nevyspání pomalu negativně působí na vaše srdce. Jak s tím tedy bojovat? Zásadní je spánkový režim, což znamená, že budete chodit ve stejnou dobu spát a ve stejnou vstávat. Nedospávejte ztracený čas o víkendu. Důležitá je i kvalitní postel, která pomůže vašemu tělu k odpočinku. V místnosti, kde spíte, by měla být tma a ideálně teplota mezi 18-20 stupni Celsia. Snažte se před spaním omezit sledování televize nebo koukání do telefonu. Modré světlo, které z obrazovek září, narušuje rytmus spánku. A pokud užíváte léky na odvodnění organismu, berte je nejpozději tři hodiny před spánkem, ať nemusíte během usínání běhat na toaletu. Tak dobrou noc a sladké sny!