Ministerstvo zdravotnictví totiž potvrdilo, že lék Osmigen úhradu nikdy dostat neměl. „Státní ústav pro kontrolu léčiv se v řízení dopustil pochybení,“ uvedla přímo ve svém rozhodnutí ředitelka odboru farmacie Alena Tomášková.

Pojišťovny už za něj přitom vydaly statisíce. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna utratila během několika měsíců, co musela na léčivo přispívat, kolem 750 tisíc korun. Uvedl to její mluvčí Oldřich Tichý. Stovky tisíc zaplatily také zaměstnanecké pojišťovny.

„Odborné komise proto případ vyhodnotí a doporučí další postup,“ řekl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

TŘIKRÁT VYŠŠÍ ÚHRADA

Celý příběh začal už předloni v létě. Lékový ústav tehdy dostal na stůl žádost, aby stanovil cenu a úhradu novému přípravku. Lék se jmenoval Osmigen a měl se používat při zánětech žil a bércových vředech.

Ústav žádosti nejprve nevyhověl. Místo toho výrobce vyzval, aby doplnil potřebné důkazy. Chtěl se nejdřív přesvědčit o tom, že je přípravek skutečně účinný a bezpečný. Lékaři ho totiž zpochybňovali. „Efekt léčby není podložen důkazy,“ uvedla například předsedkyně České angiologické společnosti Debora Karetová. Podobně se vyjádřily i lékařské kapacity z České kardiologické společnosti.

Jenomže pak úředníci obrátili. Výrobce se totiž proti požadavku ohradil. Úředníci podle něj celé řízení jen zbytečně protahovali. Podle firmy Adamed Czech Republic, která lék uváděla na trh, se ústavu nepodařilo rozhodnout ani v zákonné lhůtě 165 dnů.

Lékový ústav proto nakonec Osmigenu úhradu ze zdravotního pojištění přiklepl. Pojišťovny na něj měly začít přispívat dokonce třikrát vyšší částkou, než jakou do té doby dávaly za jiný a dávno prověřený lék na žíly Detralex.

ÚSTAV POCHYBIL

To ale nadzvedlo lékaře i zdravotní pojišťovny. Proti rozhodnutí lékového ústavu se odvolaly. Vadilo jim nejenom to, že by měly platit za něco, co dostatečně nefunguje. Ohradily se i proti příliš vysoké úhradě. Upozornily také na to, že Osmigen se nikde jinde v Evropě ze zdravotního pojištění neproplácí.

„Látka obsažená v Osmigenu se obvykle používá maximálně jako doplněk stravy,“ podpořil jejich argumenty expert na léky Josef Suchopár.

Nyní pojišťovnám dalo zapravdu i ministerstvo – lékový ústav podle něj skutečně pochybil a měl by případ znovu projednat.

Podle Adamed Czech Republic ale Osmigen funguje. Ústav měl podle Věry Strnadové, která firmu při jednání zastupovala, podkladů dost. Úředníci měli naopak o úhradě rozhodnout mnohem dřív – svou liknavostí proto mohli naopak způsobit firmě škodu.