Pokud by svou pilulku nespolkli, mohlo by jim v krajním případě až selhat srdce. Tisíce pacientů závislých na digoxinu proto zažívaly na přelomu roku krušné chvíle. Jejich přípravek totiž nebyl v lékárnách k sehnání. A nikdo pořádně netušil, kdy znovu dorazí.

Taková situace už by se neměla opakovat, slibuje ministerstvo zdravotnictví. Pokud nějaký přípravek vypadne z trhu, doveze se náhrada ze zahraničí. Třeba z Německa, Polska nebo Rumunska.

Nebude se přitom hledět na to, jestli má česky popsanou krabičku nebo jestli si ho výrobce někdy zkusil v Česku registrovat. Bude muset jen obsahovat stejnou účinnou látku.

CIZOJAZYČNÉ ŠARŽE

„Připravujeme novelu zákona, která by v mimořádných případech dovolila dovoz takových přípravků, jež nejsou v Česku běžně registrovány a používány. Jednodušší by mohl být také dovoz cizojazyčných šarží užívaných léků,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Novelu, která by jednorázový dovoz připustila, by měla být hotová ještě letos.

„Vlastně už nám zbývá vyřešit jen jeden problém, a to jak daný lék platit. Pokud totiž není lék registrovaný v Česku, nemá ani stanovenou českou cenu a úhradu. Může být navíc dvakrát i třikrát dražší než přípravek, který má kvůli výpadku nahradit,“ připustil Vrubel.

Jenomže některým odborníkům se nápad příliš nezdá. S cizojazyčnými šaržemi léků, které se používají i u nás, pro-blém nemají. Vadí jim ale dovoz neregistrovaných medikamentů. „Jedině u léků, které prošly registrací u lé-kového ústavu, je totiž za-jištěna bezpečnost, účinnost a kvalita,“ vysvětlil svou obavu třeba expert na lékovou politiku Josef Suchopár.

Problémům s nedostupností některých léků by podle něj pomohlo vyřešit spíš zjednodušení pravidel. „Řada výrobců se totiž na český trh nehrne mimo jiné kvůli tomu, že je tady obrovsky přebujelá byrokracie a regulace. Skoro každé správní řízení tady trvá několik let. Pokud bychom pravidla zjednodušili, přitáhli bychom sem více výrobců a konkurence by se zvedla. Výpadek jednoho přípravku by pak už tak fatální problém pro pacienty nepředstavoval. Byly by totiž k dispozici další varianty,“ uvedl Suchopár.

STOVKA PŘÍPADŮ

Výpadků medikamentů z českého trhu přibývá. Třeba v září loňského roku zaznamenala Česká lékárnická komora 93 případů. Osm z nich bylo naprosto fatálních – v Česku pro lék nebyla dostupná náhrada. Pacient tak zůstal bez pomoci. O měsíc později chybělo v lékárnách 87 přípravků a nenahraditelných z toho bylo jedenáct.

„Nešlo přitom jen o méně závažné choroby, na trhu chyběly i nezaměnitelné přípravky na cukrovku nebo rakovinu prsu,“ vykresluje situaci šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.