Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čínská medicína: Tak trochu jiná léčba

Nemusí si poslechnout, jak dýcháte, ani se podívat pomocí dřívka do úst. Nevyžaduje ani změření teploty či vzorek moče přinesený v pohárku. Pouhým pohledem dokáže lékař čínské medicíny poznat, co vaše tělo trápí a kde je určitá disharmonie.

3.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Čínská medicína je nejznámějším léčebným systémem, vytvářejícím paralelu k soudobým biomedicínským postupům. Poskytuje ucelený pohled na otázky, které čas od času zajímají každého z nás - otázky zdraví, nemoci, životního stylu, energie a elánu do života. Odpovědi, které dává, jsou prověřeny věkem, množstvím lidí, kteří se jimi v posledních desetiletích řídili, i rozsáhlým výzkumem prováděným na Západě.

K nemocem přistupuje čínská medicína celostně. To znamená, že se nesoustředí pouze na jeden konkrétní projev tělesné disharmonie, ale vnímá nejrůznější souvislosti a léčí organizmus komplexně; uvádí jej do stavu rovnováhy, přičemž odstraňuje příčinu, ne pouze následek.

Čínská medicína stojí na principu rovnováhy jinu a jangu (krev a energie čchi), na teorii pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) a na představě zrcadlení člověka a přírody.

Na klinice čínské medicíny pacienta čeká zcela jiné vyšetření, než na jaké je zvyklý od běžného lékaře. Terapeut začíná hodnotit zdravotní stav již „od dveří“ – všímá si chůze, barvy, reakcí i živosti. Následuje anamnéza, tedy řada otázek, které odhalují nejrůznější souvislosti mezi konkrétním problémem v organismu a životním stylem člověka. Tento moment není cenný pouze pro terapeuta, ale i pro samotného pacienta, který se tak učí místo pasivního přijímání medikamentů vnímat své zdraví aktivně.

Léčba bylinkami

„Začne se zkoumat, pochopí svou nemoc a to už je polovina úspěchu. Podstatné je uvědomění, že se nikdo nespasí zázrakem. Pacient na sobě musí sám pracovat, terapeut jej „pouze“ vede,“ říká MUDr. Jozef Lucký, přednosta TCM Clinic. Za „objektivní“ vyšetřovací metody jsou pak považovány diagnostika pulzu a jazyka; jakýsi rentgen, díky němuž čínský lékař zjistí, v jakém rozpoložení jsou orgány a energie pacienta.

Na základě vstupní diagnostiky terapeut určí, která forma léčby je pro pacienta nejvhodnější – pokud potřebuje posílit, jsou mu naordinovány byliny (tzv. fytoterapie), v případě, že je třeba energii v těle přesměrovat, absolvuje sérii akupunkturních sezení. Velmi propracovaným a efektivním nástrojem je dietetika – úprava jídelníčku; ta nevnímá potraviny jako dobré a špatné, ale určuje pozitivní i negativní účinky každé z nich na základě stavu konkrétního pacienta. Blahodárné jsou v rámci cesty za lepším zdravím také speciální masáže tuina a energetické cvičení qigong.

V porovnání se západní medicínou je čínská cesta ke zdraví zdlouhavější a vyžaduje dlouhodobou disciplínu. Ani náhodou však nejde o systém přísných zákazů a příkazů, které by pacienta ochuzovaly o radost ze života. Naopak, dobré duševní rozpoložení je zde základem. A cílem tradiční čínské medicíny je, co nejdéle ho udržet.

Rozhovor s MUDr. Luckým
přednostou TCM Clinic a vedoucím lektorem TCM Institut


Jak jste objevil tradiční čínskou medicínu?
Jako gastroentolog internista jsem se často setkával s tím, že přestože podle všech vyšetření byli pacienti v pořádku, jejich problémy nemizely. Hledal jsem jiný přístup, sofistikovanější, něco co má dlouhou tradici a propracovaný systém, který se dá naučit. Jakmile mi to lékařský plat dovolil, našetřil jsem si na první cestu do Číny.

Co jste tam našel?
Našel jsem to, co jsem chtěl – tisíce studentů a tisíce lékařů a profesorů, kteří mají čínskou medicínu jako běžné povolání. Pro nás exotický směr je tam naprosto běžný. Bavilo mě, že je to opakovatelné, vysvětlitelné, předatelné a přitom to má úplně jiná pravidla. Čínská medicína zohledňuje například i to, jaké je počasí, jak se člověk vyspal, jaký je typ, jak se najedl, jestli má nebo nemá stres… Poklad.

Je pro českého lékaře přeladění se na čínskou medicínu hodně obtížné?
S přijetím základních principů čínské medicíny mají větší problém doktoři než nedoktoři. Bývá pro ně obtížné oprostit se od toho, co se během své předchozí praxe naučili, aby se najednou na ledviny dívali nejen jako na orgán, ale také jako na prvek vody a pokladničku energie.

Číňané přemýšlejí v rámci makrosvěta a mikrosvěta a k interpretaci používají symboly. Když má v sobě pacient oheň, dělá v něm dobré i špatné věci. Během léčby tedy oheň někde podpoříme a jinde jej zastavíme. Takto dojde ke konstituční změně a pacientovi najednou zmizí afty z úst a přestane mu bušit sdrce. V západní medicíně by s každým z těcho symptomů chodil k jinému odborníkovi.

Do Číny dnes jezdíte pravidelně. Stále je co objevovat?
Přímý kontakt s čínskými praktiky je nenahraditelný. Na stážích naši studenti asistují místním doktorům při léčení čínských pacientů. Stačí, když lékař řekne tři věty za den – všechny se dají vytesat do kamene. Máte to pak na celý život. Člověk ale musí neustále intenzivně studovat i sám; bádá a shání informace, jak to ti staří Číňané vlastně mysleli.

Jaké chyby dělají Evropané z pohledu čínské medicíny nejčastěji?
Když jsme unavení, pijeme kávu nebo jiné stimulanty a tím si saháme do rezerv. Ty se jen velmi obtížně obnovují. Je jasné, že podnikatel nebo manažer s tím v expanzivní životní etapě asi moc neudělá. Je ale dobré, pokud ví o této zákonitosti dříve, než je úplně prázdný a vyhořelý. Další chyba je ve stravě, v podléhání reklamním vlivům a v tom, že člověk nemyslí na to, že tělo potřebuje často něco jiného než mysl. Díváme se na sebe do zrcadla, krášlíme se, ale tělo ve skutečnosti zanedbáváme. Spousta lidí nechce sportovat, ani když jim to výslovně doporučíme.

Chodí k vám lidé i na preventivní vyšetření?
Chodí, ale často z toho vypadnou konkrétní nemoci. Většinou prevenci chápeme jako první větu ostýchavého pacienta. Čínská medicína je natolik přísná, že zdravý člověk v podstatě neexistuje; rozdíl mezi nemoci a prevencí se v ní stírá.

Co dokáže čínská medicína léčit?
Civilizační onemocnění, úrazy, bolesti. Cokoliv, čím lidé mohou onemocnět. Neznamená, že je všemocná, ale pomáhá při všem.

(zdroj: TCM Clinic)

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař s ubytováním v Hotelu TOP 20 000 Kč Hledáme šikovné kolegy/kolegyně do týmu horského hotelu TOP ve Štěpanické Lhotě na Benecku. Hotel s kapacitou 60 lůžek po rekonstrukci. Nová kuchyně. Nástup možný ihned. Možnost ubytování. Pokud máte dobrého kolegu nebo kolegyni, hledáme i servírku/číšníka a pokojskou! (vše možno i bez praxe, zaučíme). Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mateřská škola LVÍČEK v Českých Budějovicích nabízí pozici učitelky na zkrácený úvazek (30 hodin týdně). Nutná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v akt. znění - studium předškolní pedagogiky (případně speciální pedagogiky), možnost dalšího vzdělávání, podpora profesního rozvoje., , Nabízíme třídu s maximálně 15 dětmi, možnost se aktivně podílet na chodu mateřské školy, příjemné pracovní prostřední s rodinnou atmosférou, mladý kolektiv., K dispozici zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování, stravenky)., , Budeme se těšit na vaše odpovědi, životopisy prosím zasílejte emailem: kontakt@skolickalvicek.cz ., , Mateřská škola LVÍČEK, Mgr. Linda Zrzavecká Konrádová, tel. 775 464 652. Pracoviště: Školička lvíček s.r.o. - lannova tř., Lannova tř., č.p. 90, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Linda Zrzavecká Konrádová, +420 775 464 652. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 13 000 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Výdej přivezených jídel v podnikové jídelně a úklid těchto prostor. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hb beton s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Houška, +420 384 327 100. Gastronomie - Číšník/servírka jídlonosič 16 500 Kč Plzeňský restaurant v centru Prahy přijme číšníka (i nevyučeného) na roznos jídel po restauraci. Nabízíme mzdu 16.500 Kč čistého plus denní vyplácení procent z tržby. Pracovní doba krátký/dlouhý týden, 15 dní v měsíci za tento plat, možnost brigád placených denně v hotovosti navíc, hlavní pracovní poměr, přihlášení na úřady. Společnost platí sociální a zdravotní pojištění. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová
8

Brexitová dohoda: média spekulují o odložení hlasování a jednání s EU

Vlak Stadler GTW v barvách DB Regio.
AKTUALIZOVÁNO

Vlaky po celém Německu ochromí stávka. Ovlivní i spoje s Českem

Do Krkonoš o víkendu vyrazily stovky lyžařů. Navzdory špatnému počasí

I navzdory nepříznivému počasí o víkendu v Krkonoších lyžovaly stovky lidí. Ve Špindlerově Mlýně to bylo celkem zhruba 1500 lyžařů, na Černé hoře u Janských Lázních téměř tisícovka, na Pomezkách v Malé Úpě přibližně 500 a v Mladých Bukách okolo 400 lyžařů. ČTK to dnes odpoledne zjistila od zástupců skiareálů.  

Předvánoční nákupní horečka pokračuje. Češi utrácejí více než loni

Tržby obchodníků v Česku vzrostly o druhém adventním víkendu v meziročním srovnání o několik desítek procent. Stejným tempem se zvýšily také v porovnání v minulým víkendem. Změnila se skladba nakupovaného zboží, když převažovaly hračky, ozdoby, umělé stromky nebo dárkové kazety s alkoholem. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.  

AKTUALIZOVÁNO

EU chybí silný vůdce a protiruské sankce jsou zbytečné, řekl Zeman

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru poskytnutém tento týden ruské televizi NTV znovu označil protiruské sankce za zbytečné. V interview, které bylo zveřejněno dnes, zároveň řekl, že Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA.

Úspěch florbalového šampionátu v Praze. Zlomil divácké rekordy

Florbalové mistrovství světa v Praze zlomilo rekordy v návštěvnosti z minulých šampionátů. Celkově turnaj během devíti hracích dnů navštívilo 181 518 fanoušků, kteří výrazně překonali maximum z MS v roce 2014 v Göteborgu (104.445). Padl i rekord na jeden zápas, který při finálovém duelu mezi Švédskem a vítězným Finskem vyšplhal na 16 276 fanoušků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT