„Na práci centra naváže Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ, který bude nadále pokračovat v projektech podporujících TCM v ČR,“ dodal Sochor. Zájemci o metody TCM se budou moci od března obrátit na vedoucího centra Františka Musila, který bude nadále poskytovat akupunkturu, nebo mohou kontaktovat Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze.

„Jsme připraveni zájemcům o TCM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TCM v České republice,“ uvedl zakladatel fondu Jan Hovorka, podle něhož má fond smlouvu o mezinárodní spolupráci s nemocnicí v Šanghaji, která je garantem centra TCM.

Zákon o léčitelích

Ještě v roce 2017 se přitom uvažovalo o rozšíření TCM o specializovanou kliniku. Česká lékařská komora (ČLK) však kritizovala, že by měla být klinika součástí nemocnice. „Problém je v tom, že se nejedná o medicínu, ale o léčitelství. Proto nevidíme důvod, proč by kliniku měly podporovat stát a fakultní nemocnice,“ vysvětlil tehdy postoj České lékařské komory její mluvčí Michal Sojka.

Partnerem a sponzorem projektu byla společnost CEFC, která tehdy byla největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Na stavbu kliniky přislíbila dar ve výši 270 milionů korun. České zastoupení CEFC v té době řídil bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Po převzetí CEFC skupinou CITIC však zatím projekt zůstává v pozadí.

Poslanci navíc v říjnu vyřadili čínské léčitele ze zákona o nelékařských pracovnících. Jejich působení měl sice upravit zákon o léčitelích, který v listopadu loňského roku připravilo ministerstvo zdravotnictví.

„Návrh zákona o léčitelských službách nastavuje pro léčitele jasná pravidla. Klíčové je, aby se každý, kdo bude chtít léčitelské služby poskytovat, musel zaregistrovat,“ vysvětlila mluvčí rezortu Gabriela Štěpanyová. Ačkoli měl být návrh původně předložen poslancům v průběhu ledna, dosud se tak nestalo.

Nedostatek financí

Dalším problémem Centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové jsou finance. „Královéhradecká ambulance je ztrátová, podle vedení nemocnice se jí každoročně nedostává několik set tisíc korun,“ upozorňuje Česká televize.