Vyčistěte si játra a střeva za tři dny:

| Video: Youtube

Proč pečovat o játra a střeva

Játra patří v těle mezi nejdůležitější orgány – podílejí se na metabolismu základních živin a zároveň i na odbourávání látek, které jsou pro tělo nepotřebné a toxické.

„Ve skutečnosti jsou játra jedním z nejpracovitějších orgánů v těle. Neúnavně působí na detoxikaci naší krve, produkci žluči potřebné k trávení tuků, na odbourávání hormonů a na ukládání základních vitaminů, minerálů a železa,“ upozorňuje web Dr. Axe,  zaměřený na zdravý životní styl.

Úkolem střev je absorbovat živiny z jídla, které jíme, a vylučovat zbytky potravy, které naše tělo nevstřebá. V posledních letech se dostalo do módy mechanické čištění tlustého střeva pomocí klystýru. Odborníci však této metodě nejsou příliš nakloněni.


Nahrává se anketa ...

„Existují ‚přirozenější‘ způsoby čištění tlustého střeva. Pacienti mohou pít hodně vody nebo ovocné a zeleninové šťávy, jíst hodně vlákniny ve stravě nebo pít citronovou šťávu nebo bylinkový čaj,“ upozorňuje portál amerického gastroenterologického sdružení GI Associates & Endoscopy Center.

Sdružení připomíná, že o všech těchto věcech je známo, že přirozeně čistí tlusté střevo a optimálně by všechny měly být součástí vašeho jídelníčku.

Řepa, mrkev a zázvor

Jednoduchý nápoj z červené řepy, mrkve a zázvoru je známý už dlouho. Je složen z potravin, které by měly oběma orgánům prospívat a podpořit i zdraví trávicího traktu.

Co budete potřebovat:

 • 4 mrkve
 • 1 červená řepa
 • 1 kousek zázvoru (velký asi jako palec)
 • 150 ml vody
 • pár kapek oleje
 • Zeleninu oloupeme a nakrájíme. Vše dáme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Šťávu můžete popíjet nejlépe po ránu a nalačno.

Přidejte petržel a semínka

Variací na tento recept je smoothie, kam se vedle řepy, mrkve a zázvoru přidává také petržel, lněná semínka a konopný olej. Močopudné účinky petržele se doporučují spíše při očistě ledvin, ale odplavení škodlivin močí a odvodnění prospěje celému organismu.

Jedna lžíce lněného semínka má asi tři gramy vlákniny. Lněná semínka navíc obsahují oba typy vlákniny, tedy rozpustnou a  nerozpustnou. Rozpustná vláknina pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a zpomaluje trávení, takže necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.

close O mrkvi, řepě, jablku, citrusech i zázvoru je známo, že prospívají játrům a přirozeně čistí tlusté střevo, takkže by měly být součástí vašeho jídelníčku. info Zdroj: Shutterstock zoom_in O mrkvi, řepě, jablku, citrusech i zázvoru je známo, že prospívají játrům a přirozeně čistí tlusté střevo, takkže by měly být součástí vašeho jídelníčku. Nerozpustná vláknina zase působí preventivně proti zácpě a vzniku hemoroidů. Jde také o zdroj potravy pro střevní mikrobiom. Lněné semínko je navíc bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Podle YouTube kanálu Healthy Taste Of Life  jde o přírodní smoothie pro čištění tlustého střeva a detoxikaci jater, které poskytuje antioxidační, protizánětlivé a čisticí účinky.

„Složky tohoto smoothie na detoxikaci jater také posilují imunitu, pomáhají při hubnutí, regulují vysoký krevní tlak, předcházejí anémii a pročišťují tlusté střevo tím, že vás udržují v pravidelném režimu,“ uvádí Healthy Taste Of Life.

Co budete potřebovat:

 • 1 červená řepa
 • 1 mrkev
 • 1 jablko
 • 1 svazek čerstvé petrželové natě
 • 1 kousek zázvoru
 • 4 lžíce celých lněných semínek
 • 1 lžíce konopného oleje
 • 1 sklenice vody

Postup:

Červenou řepu, zázvor a mrkev oloupeme, jablko a petržel opláchneme. Všechny suroviny dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme.

Další potraviny prospěšné pro játra a střeva

K očistě a podpoře funkce jater a střev přispívá i obyčejný mátový čaj. Jak funguje? Obsahuje esenciální oleje včetně mentolu či mentonu. Podle odborníků silice v mátě peprné uvolňují svaly trávicího traktu, čímž podporují zdravé trávení a vyprazdňování i detoxikaci jater.

Játrům a střevům kupodivu prospívá smích. „Smích vám pomáhá zbavit se toxických plynů tvořících se uvnitř jater. Když se smějete, bránice se pohybuje nahoru a dolů, podporuje čištění jater a generuje a revitalizuje je tím, že jim posílá hodně kyslíku,“ tvrdí lékař a odborník na holistiku Mickey Mehta.

Doporučuje se zejména lidem trpícím na onemocnění jater a žlučových cest. Pravidelné pití mátového čaje tyto příznaky zmírňuje. Výborným prostředkem pro játra a střeva je česnek. „Obsahuje selen, minerál, který pomáhá detoxikovat játra. Má také schopnost aktivovat jaterní enzymy, které mohou pomoci vašemu tělu přirozeně vyplavit toxiny,“ uvádí zdravotnický web Fisher Titus.

Česnek navíc pomáhá v boji proti rakovině tlustého střeva.

Avokádo je další potravinou, která prospívá játrům i střevům. „Avokádo je v podstatě superpotravina. Kromě toho, že čistí vaše tepny, pomáhá tělu přirozeně produkovat glutathion, sloučeninu, která pomáhá játrům zbavit se toxinů,“ vysvětluje web Fisher Titus.

Vedle toho je avokádo bohaté na vlákninu rozpustnou ve vodě, která slouží jako potrava pro tělu prospěšné bakterie ve střevech, i na vlákninu ve vodě nerozpustnou, tedy tu, o níž se říká, že „kartáčuje“ střeva.

Všichni odborníci jsou však zajedno v tom, že pro játra, střeva i celý organismus je lepší dodržovat zásady zdravé stravy, doplněné pohybem. A to dlouhodobě.