Zubaři prosazují, aby si lidé platili plomby, ekonomický tlak je prý donutí, aby o chrup pečovali, takže nebudou mít kazy a ušetří.

Spor vyvstal v souvislosti s plánem ministra Leoše Hegera (TOP 09), chtěl vyřadit amalgámové plomby z plateb pojišťoven. Platily by je pouze dětem, seniorům a lidem s některými nemocemi, které kazivost zvyšují.

„Vliv správného čištění zubu na zdraví chrupu je vědecký názor uznávaný po celém světě. Já se velmi divím, že ho někteří poslanci, všeobecní lékaři, zpochybňují,“ řekl ČTK exprezident České stomatologické komory Jiří Pekárek, který se teď věnuje preventivním programům a péči o chrup dětí. Přirovnal nynější spory k těm, které se vedly v 19. století kvůli názoru, že mytí rukou zabrání horečce omladnic.

Pro správné čištění chrupu je nutný kvalitní kartáček, měl by se měnit jednou za čtvrt roku, dále zubní pasta s fluoridem a správná technika. Každý si může ověřit, zda si čistí zuby dobře – v některých lékárnách jsou k dostání tablety, které zabarví zbylé nánosy na zubu.

„Špatná hygiena má za následek kazy a záněty dásní. Tomu se jednoznačně správným čištěním dá zabránit – u dětí i dospělých,“ zdůraznil Pekárek. Kdo už kazy měl a má plomby, měl by si zuby obzvlášť důkladně čistit právě v místech plomb, protože tam se nečistota drží. Při správné hygieně už tam ale kaz vznikat znovu nemusí.

Prevence je důležitá

Za příklad správné hygieny uvedl Pekárek Švýcarsko, kde začali s preventivními programy a výchovou ke správnému čištění zubů hned po druhé světové válce. „Nyní jsou nejlepší na světě, uvěřili tomu a začali se tak chovat, kazivost klesla o 90 procent,“ řekl. Švýcaři nemají běžnou zubní péči pojištěnou, pojišťovna jim hradí jen úrazy, operace, ale běžné kazy si lidé platí sami. Občané si to opakovaně odsouhlasili v referendu.

Pekárek radí používat i další pomůcky k čištění. Neodmítá elektrický zubní kartáček, jen by lidé neměli zapomínat čas od času část s kartáčkem vyměnit. Dospělým a starším lidem radí mezizubní kartáčky, s věkem dásně ustupují a vznikají mezery mezi zuby, které se nedají jinak vyčistit.

„Já osobně jsem názoru, že je potřeba užívat fluoridované zubní pasty, protože brání vzniku kazu,“ uvedl Pekárek. Podle něj je dokonce dokázáno, že když sklovina oslabí, fluoridy dokážou vznikající kaz zastavit.

U dětí jsou vhodné pasty s fluoridy v koncentraci pro děti, je nižší než pro dospělé. Určitě není podle Pekárka dobré, aby si dětskou pastou čistili zuby dospělí a naopak. Dětem by rodiče měli začít čistit zuby po objevení prvního zoubku, což bývá zhruba v půl roce. První návštěvu zubaře doporučuje Pekárek v roce dítěte.

„I mateřské mléko obsahuje cukry, pokud se zuby dítěti neočistí třeba tamponkem, může vzniknout časný kaz. Léčba je nesnadná, protože kaz bývá hluboký,“ řekl. Zubaři rodičům vysvětlují, jak o dětský chrup pečovat. Pekárek považuje za chybu zubařů, pokud mléčné zuby dětem neopravují. I tyto kazy je podle něj nutno ošetřit, kaz je infekcí. Při špatné hygieně se infekce šíří, tvoří se další kazy, což ovlivní vývoj trvalého chrupu.