Většina lidí jaro a léto vítá a užívá si ho. Jsou ale i tací, kteří na teplé měsíce pohlíží s obavami. Sužují je totiž alergie a ekzémy.

Co je to vlastně alergie?

Alergie není onemocnění jednoho orgánu, ale celková porucha imunity ve smyslu zvýšené reaktivity na některé běžné podněty. Je prokázáno, že pokud trpíte jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u vás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému.

Jaké jsou příznaky alergie?

Mezi hlavní příznaky patří vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí. Jakmile se tyto příznaky objeví, je vhodné vyhledat lékaře – alergologa, který pomocí testů zjistí, zda se opravdu jedná o alergii a který konkrétní alergen reakci vyvolává.

Jaké jsou možnosti prevence?

Nejdůležitější je snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Podle výskytu vašeho alergenu ve vzduchu můžete plánovat denní aktivity nebo začít s preventivním užíváním léků. Výskyt pylových alergenů v ovzduší je závislý na aktuálním počasí. Pokud se oteplí, množství pylu se vždy zvyšuje, v deštivých dnech naopak klesá. Pylové zpravodajství můžete sledovat na www.pylovasluzba.cz.

Dalším pravidlem je dodržování hygieny. Po příchodu domů se převlékněte do čistého oblečení, vhodné je i osprchování, které vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Přitěžujícím faktorem sezónní alergie mohou být také roztoči, kterým se daří zejména v matracích a ložním prádle. Vhodné je používat bariérové povlaky na polštáře, deky a matrace, které jsou svým charakterem nepropustné pro průnik roztočů. Snížit obsah alergenů v bytě lze dále pravidelným úklidem, především utíráním prachu a pravidelným a kvalitním vysáváním.

A léčby?

Léčba alergie záleží na konkrétním typu alergie a na lékaři. Většinou bývá podpořena podáváním léků, takzvaných antihistaminik. Pro případ nečekané alergické reakce by neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují akutní alergické reakce.