Blíží se konec dalšího omezení spojeného s pandemií koronaviru. Pokud vláda schválí vyhlášku navrženou ministerstvem zdravotnictví, lidé, u nichž se potvrdí nákaza touto nemocí, budou nově ve stejné pozici jako ti s chřipkou. Nezamíří tedy automaticky do týdenní izolace

1. března 2020 byl v Česku potvrzen první případ koronaviru. Ilustrační snímek
Tři roky covidu: Mapa případů ukazuje, že v některých obcích ho měl každý druhý

Ministerský návrh vyhlášky, která je v připomínkovém řízení, počítá s tím, že bude záležet na rozhodnutí lékařů či hygieniků, kteří případnou nutnost izolace umí vyhodnotit. Při rozhodování přitom vezmou v potaz zdravotní stav člověka a jeho blízkých či charakter jeho práce.

„Míra rizika dalšího šíření nákazy je rozdílná například v prostředí poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb oproti prostředí, kde pobývají imunitně komponované osoby (lidé s vytvořenou imunitou – pozn. red.),“ sdělili Deníku ministerští úředníci.

Šíření koronaviru přestane být trestné. Ministerstvo návrh odůvodňuje tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu. Ilustrační snímek
Šíření covidu v Česku už nebude trestným činem. Odborníci změnu vítají

Změnu, která má platit od dubna, odůvodňují tím, že společnost je již z velké části promořena, ať již vlivem prodělané nemoci, očkování či kombinací obojího. „Změna přístupu k izolaci reflektuje i praxi v okolních státech, kde již není izolace povětšinou povinně nařízena, nýbrž doporučena,“ dodali zástupci ministerstva.

Antivirotika či kloktadlo 

Nakažený covidem bude mít tedy stejné podmínky jako ten, kdo chytne chřipku či jinou virózu. Postup určí lékař, který také navrhne případnou léčbu. Při horším průběhu mají čeští pacienti k dispozici antivirotika Paxlovid a Lagevrio, která jim lékaři mohou předepsat na papírový nebo elektronický recept. 

Čínská Šanghaj během pandemie onemocnění covid-19, duben 2022
Covid unikl z laboratoře, uvedli v tajném dokumentu vyšetřovatelé

Podle klinického imunologa Vojtěcha Thona je pro lidi, kteří nejsou alergičtí na jód, vhodné kloktadlo Jox. „Virová nálož je vysoká ve slinách, přičemž lokální léčba tímto kloktadlem ji významně snižuje,“ vysvětlil. Za důležitou považuje i včasnou protizánětlivou imunoregulační léčbu v domácím ošetřování či lékem Montelukast ve formě tablet. Pro podporu léčby doporučuje i volně dostupný N-acetylcystein a vitamin D3. 

Jak je to s očkováním proti covidu?

Zájemcům je stále k dispozici též dobrovolné očkování. „Chrání proti vážnému průběhu onemocnění,“ zopakoval pro Deník mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Resort vakcínu doporučuje především lidem starším šedesáti let, chronicky nemocným a dalším s vyšším rizikem závažného průběhu infekce. 

Někteří odborníci upozorňují, že před očkováním či přeočkováním je vhodné, aby se člověk poradil se svým lékařem, který ho nejlíp zná. Podle kardioložky Jany Gandalovičové nelze opomíjet ani to, že někteří lidé se setkali s nežádoucími účinky. „Jedním z těch přiznaných jsou záněty srdečního svalu hlavně u mladých lidí,“ řekla.