"Dnes jsem dal na jednání Centrálního řídícího týmu pokyn, připravit zázemí pro očkování posilující dávky již šest měsíců po dokončení prvovakcinace," uvedl Vojtěch s odkazem na stanovisko odborníků. Následně ministr večer doplnil, že zkrácení intervalu schválila klinická skupina ministerstva zdravotnictví.

V současnosti mohou lidé v Česku posilující dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. Ke středě ji dostalo asi 13.600 lidí. Nárok podle současných pravidel mělo ke konci září asi 40 tisíc lidí a na konci roku zhruba milion. Nově už po půl roce od druhé dávky očkování by to bylo na konci října milion lidí očkovaných do dubna a na konci roku 3,2 milionu lidí očkovaných do června. Jen za červen dostalo druhou dávku 1,7 milionu z nich.

Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let. Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučili interval pro přeočkování zkrátit. "Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později," uvedl Chlíbek.

EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování v Česku funguje.

Počty očkovaných, kteří budou mít nárok na přeočkování:

Přeočkování po osmi měsících

Přeočkování po šesti měsících

Datum Datum druhé dávky Počet lidí, kterým uplyne osm měsíců od druhé dávky (celkem) Datum druhé dávky Počet lidí, kterým uplyne šest měsíců od druhé dávky (celkem)
konec září do konce ledna 40.040 do konce března 519.521
konec října / od 18.10.* do konce února 244.344 do konce dubna 1,009.015
konec listopadu do konce března 519.521 do konce května 1,461.137
konec prosince do konce dubna 1,009.015 do konce června 3,204.627

 

zdroj: data o očkování MZČR

*navrhovaný termín změny pravidel ze osmi na šest měsíců