Nejvyšší správní soud koncem června rozhodl, že ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti nemoci covid-19.

Podle Vašákové není imunita jednoznačně zobrazitelná pouze protilátkami. I když člověk má pozitivní protilátky, může podle ní onemocnět a jsou i známy případy, kdy se to stalo. Naopak negativní výsledek testování na protilátky neznamená, že se organismus nedokáže chránit. Imunitní systém je podle Vašákové chytrý a u mladého jedince protilátky "uklidí". Aktivuje je až tehdy, když je virus na blízku. Proto závěrem je, že přítomnost protilátek nelze využít jako prokázání bezinfekčnosti.

Vašáková také řekla, že na tomto stanovisku se shodli členové klinické skupiny, která je pracovní a poradní skupinou ministerstva. Ministerstvo podle ní názor skupiny akceptuje a nebude vydávat žádné opatření, které by přítomnost protilátek zohledňovalo.

Jako doklad o bezinfekčnosti, který je potřeba například k návštěvě kulturních akcí a cestování, nyní platí dokončené očkování, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test na covid. V Rakousku uznávají i protilátky, podle odborníků k tomu ale jiné země nepřistoupily.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
Počet případů covidu ve čtvrtek v ČR proti minulému týdnu stoupl na 203

Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka také nejsou protilátky důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat. Po očkování podle něj klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci. Chlíbek také dnes řekl, že zatím nejsou k dispozici data o tom, zda bude potřeba některým skupinám populace podat třetí posilující dávku očkování, případně kterým.

Zatím není jasné ani to, zda se na devět měsíců prodlouží doba po prodělání covidu-19, po kterou je člověk považován za bezinfekčního. Podle Vašákové je možné, že se tak stane, ale některé odborné práce ukazují, že u části lidí po pátém měsíci imunita výrazně slábne.

Test na protilátky je podle Vašákové v současnosti důležitý jen ve dvou případech. První je, pokud má člověk příznaky covidu, ale test na covid má negativní. Protilátky se vyšetřují také u dárců krevní plazmy, která se experimentálně používá k léčbě covidu.