Rozhodnutí amerického státního dozorového a regulačního orgánu tak výrazně usnadňuje manipulaci s vakcínou, jež mohla být až dosud skladována jen při extrémně nízkých teplotách mezi minus 60 a minus 80 stupni Celsia. Informuje o tom agentura AFP.

Očkování proti koronaviru
Plán očkování od pondělí: hlásit se mohou lidé nad 70 let, zapojí se i praktici

"Alternativní teplota by měla pomoci dostat vakcínu na více míst a snížit náklady spojené s její přepravou a uskladněním, což dosud vyžadovalo pořídit zařízení na skladování za velmi nízkých teplot," uvedl Peter Marks, ředitel Centra pro biologické hodnocení a výzkum FDA. Farmaceutické mrazáky běžně dosahují teplot kolem minus 20 stupňů Celsia.

FDA se k tomuto kroku rozhodla poté, co jí společnost Pfizer předložila žádost doloženou výzkumem stability vakcíny za vyšší teploty.

Lidé s respirátory v obchodním centru Forum Nova Karolina, 25. února 2021 v Ostravě. Kvůli koronavirové epidemii začala platit povinnost na frekventovaných místech nosit respirátor nebo dvě jednorázové zdravotnické roušky přes sebe.
PŘEHLEDNĚ: Omezí se cestování, zavřou školy a některé obchody

Očkovací látka od společnosti Pfizer je založena na nové technologii, jež využívá molekuly syntetické mRNA (messenger ribonukleové kyseliny) k tomu, aby doručily lidským buňkám genetické pokyny k tvorbě části koronaviru, konkrétně jeho proteinového hrotu. Imunitní systém člověka pak začne s tímto proteinem zacházet jako s cizorodou látkou a vytvoří si proti němu přirozenou obranu v podobě protilátek. Pokud by pak očkovaný člověk přišel do styku se skutečným koronavirem, budou tyto protilátky připraveny jej rozpoznat a zlikvidovat.

Molekuly mRNA jsou kvůli ochraně obaleny částicemi tuku, přesto však degradují rychleji než tradiční vakcíny, a proto vyžadují při skladování přísnější opatření. Po rozmrazení lze lahvičky uchovávat při teplotě dva až osm stupňů Celsia po dobu až pěti dnů.