Zarudlé prsty u nohou, někdy i na rukou, které připomínají omrzliny. To je jeden z důsledků prodělání covidu-19. Takzvaný „covidový prst“ je tak zřejmě vedlejším účinkem obrany těla před virem.

Výzkumníci dokázali k reakci přiřadit části imunitního systému, které se zdají být za tyto zdravotní komplikace odpovědné. Zjištění publikovaná v British Journal of Dermatology tak zřejmě mohou pomoci s léčbou těchto symptomů.

Co je covidový prst?

Tato zdravotní obtíže se může týkat všech věkových kategorií, tyto symptomy jsou však u dětí a dospívajících častější. Někteří tvrdí, že je zarudnutí bezbolestné, jíní označují vyrážku za velmi bolestivou svědivou s jemnými puchýři a otoky.

Sofia, třináctiletá Skotka, nemohla podle serveru BBC téměř chodit či nosit boty poté, co se u ní covidový prst projevil. Jediné boty, které mohla nosit, byly žabky. V létě uvedla pro BBC Scotland, že musela na delší cesty využívat kolečkové křeslo.

Postižená kůže, která se objevuje zejména na prstech u nohou, má červenou až fialovou barvu. U některých lidí se objevují bolestivé vyvýšené hrbolky či oblasti s hrubou kůží. Také se může objevit hnis.

Proč se tak děje?

Nejnovější studie, které vycházejí z krevních a kožních testů, naznačují, že má jít od dvě části imunitního systému, které reagují. Obě části se týkají mechanismu, který bojuje proti koronaviru.

První částí je antivirový protein zvaný interferon typu 1. Druhou je pak protilátka, která chybně napadá buňky a tkáně vlastního těla, a nejen pouze virus, proti kterému bojuje.

Podle vědců z pařížské univerzity jsou také zapojeny buňky lemující malé cévky, které zásobují postižené oblasti.

Vědci na jaře 2020 studovali padesát osob, u kterých se údajně projevil covidový prst. Současně také zkoumali dalších třináct podobných vyrážek typu omrzlin v případech, které nebyly spojeny s covidem. Tyto případ se projevily ještě před propuknutím pandemie. Domnívají se, že nová zjištění pomohou pacientům i lékařům pochopit tento stav.  

Podle britského podiatra (specialisty na chodidla) doktora Ivana Bristowa tento stav podobně, jako například při normálních omrzlinách, odezní časem sám. Běžné omrzliny se lidem stávají v obdobích mrazů či lidem s problémem s cirkulací krve. Některé případy však vyžadují péči krémy a dalšími léky.

„Potvrzení příčiny může pomoci ve vývoji léčby, která to zvládne efektivněji,“ uvedl podle BBC.

Doktorka Veronique Batailleová, konzultantka dermatologů a mluvčí Biritish Skin Foundation uvedla, že se covidové prsty vyskytovaly zejména z kraje pandemie. Se současnou variantou koronaviru zvanou Delta je tento stav méně spojován.

To může být spojené s větší proočkovaností či imunitou z jiných nemocí, které předcházely pandemii. „Manifestace obtíží je mnohem vzácnější u očkovaných,“ dodala Batailleová.

Kožní problémy spojené s covidem se objevují až po nějakém čase či u lidí, kteří neměli jiné symptomy koronavirového onemocnění. Kožní potíže si tak s covidem-19 nespojují.

Britská dermatologická asociace sestavila obsáhlý seznam kožních onemocnění, která se ve spojitosti s covidem mohou objevit.