Peníze, které by si nechala líbit leckterá česká hospodyňka: některé nemocnice platí za úklid každého metru čtverečního skoro čtyři koruny.

Při své nedávné inspekci to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Milionové částky přitom podle něj putují na účty externím firmám. Podlahy by si přitom špitály mohly vytřít i samy.

Trojnásobné ceny

Konkrétní příklad: pražská Ústřední vojenská nemocnice vydá za úklid jednoho metru čtverečního v lůžkovém pokoji 1,84 koruny, v laboratoři je to dokonce 3,91 koruny. Ročně tak za očistu svých prostor zaplatí skoro 190 milionů korun.

Na službu si najala externí společnost Inex Litoměřice. Důvod? „Pro nemocnici je prioritou zajištění vysoké úrovně úklidu na všech pracovištích a v prostorách nemocnice,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Jenomže další špitály si dokázaly podobnou službu zajistit až třikrát levněji. Přestože jsou zhruba stejně velké a zajišťují tutéž péči. Třeba brněnská fakultní nemocnice platí podle Nejvyššího kontrolního úřadu za úklid jednoho metru čtverečního u lůžka jen 0,62 koruny. Zhruba stejnou sumu vydává za očistu laboratoře.

Mnohem nižší částky poptávají také konkurenční firmy. Například společnost Bruco Cleaning chce za pra-videlnou očistu jednoho metru čtverečního od 30 do 40 haléřů. Úklidový servis - PB zase poptává korunu.

Takzvaný outsourcing, při kterém nemocnice platí za obyčejné služby externím dodavatelům, proto kritizují ekonomové i samotní zdravotníci.

„Dobrý a schopný manažer si všechny obslužné činnosti zajišťuje vlastními pracovníky. Dodavatel si totiž účtuje nejen své režijní a materiálové náklady, ale i zisk,“ vyjádřil se například ekonom Miro Vrána, který se zaměřuje právě na zdravotnictví.

Peníze na platy

Zakázky vadí také zdravotní sestře a odborářce Dagmar Žitníkové. Špitálům prý kvůli nim zbytečně unikají miliony, které by mohly jít na platy.

„Dlouhodobě upozorňujeme na to, že poptávání služeb externisty je krajně nevýhodné. Služby jsou často předražené a v mnohem horší kvalitě, protože zaměstnanci dodavatelů se na pracovišti příliš často střídají. Omezení zakázek by proto mohlo být cestou, jak ušetřit peníze na zvýšení platů,“ uvedla.

Podle Marka Zelenky z protikorupčního sdružení Oživení by se měly špitály zamyslet alespoň nad vypsáním nových zakázek, kde by ceny stlačily.