Jedné z přednášek se ujal specialista na cukrovku a onemocnění ledvin Milan Kvapil z Interní kliniky FN Motol. Poskytl také Deníku rozhovor.

V čem jsou přínosné podobné semináře, jako je právě Kadeřábkův den?
Jakkoli to budu hodnotit slovy senzační, přínosný, tak je to trošku falešné, ta slova jsou vyprázdněná, ale po cestě v autě jsem si uvědomil, jak je to skvělé, že zrovna nemocnice jako je příbramská si udělá čas pro své lékaře, aby řekli nejnovější věci ve stravitelné podobě.

Diabetiků podle obecných informací přibývá, jak to vidíte vy?
Podle statistik přibývá. Důvody jsou dva. Jednak je to prodloužení života pacientů s diabetem z hlediska medicíny a jednak je to daň za to, že se máme dobře. Že se méně pohybujeme, což se ukázalo být závažnějším pro léčbu.¨

Takže diabetik dnes už nemusí nutně skončit bez nohy?
Jsou dva přístupy lékařů. Jedni straší, že tak každý může dopadnout. Ono se to bohužel děje stále, ale když se snoubí současné možnosti medicíny, dovednost lékaře, spolupráce s nemocným a jeho důvěra, tak ty hrůzné chvíle určitě nenastanou.

Svádí pacienti svoje chyby v léčbě a životosprávě na lékaře?
Pouze výjimečně, obecně je to v povaze každého z nás hledat důvod našich neúspěchů někde jinde. To dovedu pochopit. Já to neslýchám.

V čem tkví záludnost cukrovky?
Diabetes druhého typu vzniká tiše. Nejdůležitější je, aby každý člověk ve věku 45, 50 let chodil na pravidelné preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři, kde se měří glykemie. Časná fáze je dobře léčitelná.