Tělo a emoce jdou spolu ruku v ruce. Většinou stačí běžný stres v práci, leknutí se nebo rozčilení a člověk už cítí, že se mu negativní pocity někam takzvaně vrazí. Nejčastěji to odnesou záda a celé tělo se pak ocitne v nerovnováze.

„Pokud ji včas neodstraníme, tělo nefunguje, jak má. Zvýšené svalové napětí naruší fungování energetických drah a také činnost vnitřních orgánů, které jsou stlačené špatným držením těla, a špatně se tak prokrvují," upozorňuje fyzioterapeutka Hana Marčišová ze studia Yogata. Svaly jsou kvůli špatným emocím napjaté a toto napětí se přenáší i na šlachy a klouby, které se také stáhnou a změní své postavení. To všechno dráždí nervová zakončení a objevují se různé nepříjemné pocity nebo přímo bolest.

Uvolní se tělo, zmírní se napětí

Sklon k emocemi zablokovanému tělu mají hlavně pesimisté, kteří mívají obavy už předem, a také lidé, kteří delší dobu žijí v úzkosti a stresu. „Když lidé předem očekávají něco nepříjemného, jejich tělo se brání tím, že se stahuje. Svaly tak vlastně chrání střed těla, kde jsou emoce pociťované nejsilněji," vysvětluje fyzioterapeutka Ivana Jungová ze studia Yogata. Blokády hrozí i tehdy, když v sobě potlačujete hněv. Ten v těle vyvolá větší svalové napětí, zejména v oblasti kolem ramen, krku, lopatek, na pažích a v čelistech. Propojení těla a emocí ale funguje obousměrně. Když se podaří uvolnit tělo, zmizí i velká část negativních emocí.

Připravila redakce týdeníku Vlasta, www.vlasta.cz