Kdybyste měla jógu charakterizovat jedním slovem, které by to bylo?

Jednota. To je význam slova jóga.

Co vás přivedlo k józe? Jak dlouho se jí věnujete?

Začala jsem ji cvičit před více než dvaceti lety, jóga mě k sobě přitáhla. Tehdy mě zajímal zdravější způsob života a také jsem přemýšlela o základních filozofických otázkách: Kdo jsem? Odkud přicházím? Jaký úkol mám v tomto světě? Co je smyslem lidského života? Potom jsem narazila na Systém Jóga v denním životě a vydala se touto cestou.

Dostala jste odpověď na tyto otázky?

Ano.

Mohla byste stručně představit Systém Jóga v denním životě (JDŽ)?

Autorem Systému JDŽ je Paramhans Swami Maheshwarananda. Jeho vědecky zpracovaný systém praktikují miliony lidí po celém světě. Jógová cvičení jsou zde rozčleněna do osmi dílů a jsou uspořádána tak, aby tělo prošlo systematicky krok za krokem jednoduchými cviky, kterými se připraví na pokročilejší a náročnější ásany.

Co obsahují?

První díl obsahuje Sarva Hita ásany cviky, které prospívají všem. Z těchto základních cviků se vyvinuly mnohé speciální programy, například jóga proti bolestem zad, jóga proti bolestem kloubů, jóga pro diabetiky, děti a další. Mám-li citovat Maheshwaranandu, tak: „Prvopočátečním cílem JDŽ je vést člověka k tomu, aby si byl svého života plně vědom, učí nás porozumět nesmírné hodnotě života, rozvíjet síly, které jsou v nás skryty a vytvářet harmonii. Život není dnešek ani včerejšek, ani zítřek, ale právě probíhající okamžik. Jak naložíme s přítomností, taková bude naše budoucnost."

Když se člověk rozhodne cvičit jógu, čím by měl začít? Co je zpočátku důležité?

Nepotřebujete se na to nijak připravovat. Stačí, když se rozhodnete, že teď budete mít hodinu jenom pro sebe. Avšak pomáhá, když začnete chodit na jógové hodiny. Získáte inspiraci. Mnozí mají představu, že cvičit jógu znamená stát na hlavě. Nic není vzdálenějšího pravdě než toto.

Co bychom měli mít s sebou na první hodinu?

Přineste si jen pohodlné oblečení na cvičení, malý polštářek a deku nebo osušku. Karimatky, na kterých se cvičí, jsou v jógacentru.

Jak je to s jídlem před jógou?

Doporučuje se cvičit až tři hodiny po jídle, protože u každé pohybové aktivity to jde s plným žaludkem těžko.

Jak často by měl člověk jógu cvičit, aby se stabilně zlepšoval?

Jako v jiných činnostech. Čím víc to děláte, tím víc to umíte. Ale i to, že si jednou týdně zacvičíte v kurzu, bude pro vás přínosem. A jestli vás cvičení začne bavit, tak sami poznáte, že si opravdu rádi zacvičíte každý den. Cvičení jógy se pro vás stane tou nejklidnější a nejkrásnější chvílí v celém dni.

Za jak dlouhou dobu se začne projevovat to, že člověk cvičí?

Poznáte to hned po první hodině. Budete se cítit dobře tělesně i duševně, budete zklidnění, uvolnění. Když budete cvičit déle, účinky se prohloubí a klid a pohodu si přenesete i do každodenního života.

Čím je specifická u nás populární power jóga?

Power jógu osobně neznám. Je dobré, že existuje velká nabídka různého cvičení a lidé si mohou vybrat to, co jim vyhovuje.

Zmínila jste jógu pro děti. Je těžké naučit právě je správnému dýchání? Není pro ně jóga málo dynamická?

Každý člověk je svým založením jiný a zajímá ho i něco jiného. Stejné je to i s dětmi. Děti, které navštěvují naše cvičení, jóga prostě baví. Snažíme se ho oživit prostřednictvím her a básniček. A když vás něco baví, tak i to, co je relativně těžké naučit se správně dýchat jde snadno. Pro děti je obzvláště důležité, že je jóga naučí větší koncentraci, používat samostatně relaxační techniky k překonání psychické únavy a stresu a posílí sebejistotu.

Lidé často považují jógu za součást náboženství. Do jaké míry je s ním spojená?

Jóga stojí mimo náboženství. Nebo můžeme říci, že spojuje lidi různých náboženství.

S životním stylem jogína se často pojí i způsob stravování. Jste vy sama vegetariánkou nebo vegankou? Jak na to nahlížíte?

Ano, jsem vegetariánka už přes dvacet let, a prospívá mi to. Tento způsob života prospívá i životnímu prostředí a duchovnosti člověka.

Je organismus Čechů, dlouhodobě uvyklý na těžší jídla, připravený na takovou formu stravy, která je typická pro jiné klimatické podmínky, tedy v tomto případě pro Indii?

Není nutné vařit indická jídla, i dnes populární středomořská kuchyně je lehčí. Stačí, když se vrátíme do minulosti. Jak často jedli prababičky a pradědečkové maso? Nejvýš jednou týdně. Dnes ale maso jíme i několikrát denně, a to přispívá k rozvoji civilizačních chorob. Zvykli jsme si na jídla, která jsou náročná na trávení, ale náš organizmus z toho šťastný není.

Jak to změnit?

Není nutné být hned vegetarián, můžeme začít tím, že maso omezíme. Začneme jíst víc zeleniny, obilovin a luštěnin. Po nějaké době zjistíme, že nám tento způsob stravování dělá dobře. Mnozí lidé si pod vegetariánským jídlem představují jakési kaše nebo zrní bez chuti a vůně, ale vegetariánská jídla jsou velmi chutná, když je umíme uvařit. Také bychom měli používat více čerstvých surovin, v průmyslově připravených pokrmech jsou stabilizátory, barviva a dochucovadla, která tělo zbytečně zatěžují.

Mohla byste shrnout, co cvičení jógy přináší v čem je její moc?

Kdo cvičí jógu, získává sílu i radost ze života. Přináší pocit tělesné pohody, zvyšuje pružnost páteře, zlepšuje pohyblivost kloubů, prokrvení svalů. Také povzbuzuje a harmonizuje činnost orgánů i žláz a posiluje imunitní systém. Odstraňuje stres, nervozitu, zklidňuje myšlenky a emoce a přispívá k vnitřní vyrovnanosti. Ve vašich rukou tedy spočívá rozhodnutí, zda učiníte něco pro své zdraví, pocit pohody a šťastný život. Pravidelným cvičením a pevným odhodláním jistě dosáhnete úspěchu.